Nowa Dęba: Amerykańscy i polscy żołnierze wspólnie ćwiczą na poligonie

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Dominik Siatrak

Przed żołnierzami pozostały jeszcze między innymi skoki spadochronowe z amerykańskich śmigłowców Black Hawk. Planowane są one na przyszły tydzień. Ćwiczenia na poligonie w Nowej Dębie potrwają do końca lipca. Później wojskowi przeniosą się na poligon w Wędrzynie. (fot: Mariusz Bieniek – 6 Brygada Powietrzno Desantowa).

Pewne różnice dało się zaobserwować podczas strzelania z polskich karabinów mówi podporucznik Krzysztof Wieczorek:

Żołnierze ćwiczą zarówno w swoich grupach narodowych, ale także w zespołach mieszanych gdzie polscy wojskowi ramie w ramie z amerykańskimi wykonują przydzielone im zadania. Mówi rzecznik 6 Brygady Powietrznodesantowej kapitan Marcin Gil:

Blisko 300 żołnierzy z Polski i Stanów Zjednoczonych bierze udział w ćwiczeniach na terenie poligonu wojskowego w Nowej Dębie. To wojskowi z 6 Brygady Powietrznodesantowej z Krakowa, oraz amerykanie z 2 Regimentu Kawalerii stacjonujący, na co dzień w Niemczech a także 173 -ej Powietrznodesantowej Brygadowej Grupy Bojowej Piechoty z bazy we Włoszech. Głównym celem ćwiczeń jest doskonalenie sojuszniczej współpracy w zakresie prowadzenia działań przez wojska powietrznodesantowe na współczesnym polu walki. Będą one też stanowiły doskonałą okazję do wymiany doświadczeń między żołnierzami obu armii. Dowódca amerykańskiego zgrupowania kapitan Kaleb Blankenship (Blankenszip) w rozmowie z Radiem Leliwa podkreśla, że żołnierze Stanów Zjednoczonych po raz pierwszy ćwiczą w Nowej Dębie. Jak dodał tutejszy poligon to idealne miejsce na szkolenie między innym załóg ich transporterów opancerzonych. Kapitan bardzo dobrze ocenia również współpracę z polskimi wojskowymi: