Nowa Dęba: 8 Militariada

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Dominik Siatrak

Militariada to także muzyka. W tym roku na scenie oprócz lokalnych wykonawców można było zobaczyć między innymi Kasię Popowską, Dudley’a Tafta oraz zespół Feel.

Niedziela poświęcona było 1050 rocznicy chrztu Polski. W nawiązaniu do tej uroczystości Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej zaprezentowała inscenizację wejścia do miasta Mieszka I i księżnej Dobrawy pokaz walk ciężkich wojsk z czasów średniowiecza, oraz przybliżyła widzom najbardziej znane fakty z życia pierwszego władcy Polski. Mówi kasztelan Jan Bury:

Pierwszy dzień Militariady poświęcony był głównie współczesnemu wojsku. Dlatego przed sceną można było podziwiać pokaz umiejętności i wyszkolenia żołnierzy między innymi z 21 Brygady Strzelców Podhalańskich, czy 6 Brygady Powietrzno Desantowej z Krakowa. Z dioramami historycznymi po raz kolejny przyjechały stowarzyszenia i organizacje. Grupa Rekonstrukcji z Mielca imienia Wojciecha Lisa 'Mściciela przygotowała dioramę partyzancką z okresu II Wojny Światowej mówi Piotr Pszeniczny:

Przejażdżki pojazdami wojskowymi, wystawy firm przemysłu obronnego, pokazy dynamiczne wojska, konkursy z nagrodami i koncerty to tylko niektóre z atrakcji, tegorocznej Militiariady w Nowej Dębie. Organizowana, jako święto miasta dwudniowa impreza, jak co roku przyciągnęła tłumy. W tym roku wydarzenie miało nową lokalizację – obszar tuż przy wjeździe na tereny rekreacyjno-parkowe 'Nad zalewem' przy ul. Kościuszki. Burmistrz Wiesław Ordon tłumaczy, że plac wykorzystywany do tej pory należy do osób prywatnych, dlatego gmina postanowiła przenieść wydarzenie na swoje grunty: