Norblin na stałe w stalowowolskim muzeum

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Ewa Wójcik - Lis

Obrazy są już w mieście bo rok temu wypożyczyła je do Polski The Polish Arts and Culture Foundation z San Francisco. Tu dzieła zostały odnowione i pokazane na stalowowolskiej wystawie. prace Norblina mają być początkiem kolekcji dzieł tego artysty w Muzeum Regionalnym.
To pierwsza placówka muzealna która zajęła się gromadzeniem prac Norblina. Już wczesną wiosną przyszłego roku w stalowowolskim muzeum będzie można podziwiać ekspozycję czasową zakupionych prac. Na wystawie będzie też można zobaczyć niezwykły prezent jaki stalowowolskie muzeum otrzymało od niemieckiego badacza twórczości Stefana Norblina Clausa Ullricha Simona. Jest to akwarela 'Dama w kostiumie” pochodząca z 1922 roku, a także oddany w długoletni depozyt wykonany tuszem 'Portret kobiety”.
(Marta Górecka)
Muzeum Regionalne w Stalowej Woli tworzy Kolekcję prac Stefana Norblina.
Muzeum, które dzięki ubiegłorocznej wystawie przypomniało nie tylko Polsce o tym artyście, kupuje kilkanaście obrazów Norblina z jego najmniej znanego okresu twórczości, czasów kalifornijskich.
Jest także kilka prac z czasów indyjskich.
Taki zakup jest możliwy dzięki dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Mówi dyrektor stalowowolskiego muzeum Lucyna Mizera.