Nisko: Młoda wynalazczyni podbija Tajwan.

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Dominik Siatrak

Młoda wynalazczyni z Niska, gimnazjalistka Kasia Chrapko swoimi wynalazkami podbija świat. Właśnie zdobyła brązowy medal na targach 2015 Taiwan Changhua International Youth Invention Exhibition and Poster Contest. Jej wynalazek z wykorzystaniem widzialnego światła niskoenergetycznego do leczenia chorych organów człowieka poleciał do Tajwanu w nagrodę za zdobycie tytułu Młodego Wynalazcy. To kolejne odkrycie Kasi Chrapko z dziedziny medycyny po leczniczych infradźwiękach.
Ale medal w Tajwanie to nie jedyne wyróżnienie dla niżańskiej gimnazjalistki. Zdolna piętnastolatka wzięła udział w dyskusji ' Edukacja przyszłości. Ocean możliwości' w ramach projektu Miasteczko Myśli realizowanego przez Ośrodek dialogu i analiz THINKTANK oraz Orange Polska. Kasia wzięła udział w panelu dyskusyjnym 'Młodzi, zdolni, kreatywni', w którym przedstawiono ją jako 15-latkę, nadzieję polskiej medycyny. Oprócz niej w dyskusji wzięli udział inni zdolni młodzi ludzie m.in. Piotr Pawlak-dwukrotny medalista Miedzynarodowej Olimpiady Matematycznej i najmłodszy Polak występujący w Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim.
Nastolatka miała także okazję uczestniczyć w warsztatach pod hasłem 'Młodzi Innowatorzy-jak zmieniać świat', na który została zaproszona przez prof. T.Baczko z Instytutu Nauk Ekonomicznych PAN do Pałacu Staszica w Warszawie. Również w ramach wygranej w konkursie Młody Innowator Katarzyna wraz z kolegą z tej samej szkoły Jakubem Porcją zaprezentowali się na Międzynarodowej Wystawie Wynalazców IWIS SHOW 2015, w którym uczestniczyło około 20 krajów. Przez trzy dni, od 12-14 października, prezentowali wspólny wynalazek – EKG w telefonie, za który otrzymali złoty medal z wyróżnieniem oraz nagrodę specjalną od prof. Michała Szoty, Prezydenta Stowarzyszenia Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów. W nagrodę otrzymali również możliwość prezentacji swoich projektów w Giełdzie Wynalazków od Federacji Stowarzyszeń Naukowo Technicznych NOT w Centrum Nauki Kopernik. Na tej samej wystawie Katarzyna Chrapko otrzymała srebrny medal za wspomniany już wynalazek z wykorzystaniem do leczenia światła niskoenergetycznego.
Zwieńczeniem jej sukcesów jest Stypendium Zarządu Województwa Podkarpackiego w ramach Programu wspierania edukacji uzdolnionej młodzieży 'Nie zagubić talentu' za wybitne osiągnięcia naukowe.
(Marta Górecka)