MIELEC. Chcą wysłać pomnik do Moskwy

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Ewa Wójcik - Lis

Organizatorami protestu w Mielcu był Klub Historyczny Prawda i Pamięć, mieleckie Prawo i Sprawiedliwość, Ruch Narodowy Mielec i Stowarzyszenie Orzeł Biały. Zwieńczeniem protestu był wspólny APEL, który skierowano do władz polskich z prośbą o jak najszybsze usunięcie Pomnika Krasnoarmiejca w Mielcu.
(Tomasz Łepa)
Podczas protestu uczestnicy manifestacyjnie owinęli pomnik czarną folią adresując go na adres 'Moskwa, Plac Czerwony”. Akcja, jak zapowiada inicjator wydarzania Jakub Cena, nie jest końcem działań na rzecz usunięcia pomnika:

Pomnik jest objęty ochroną prawną płynącą z umowy międzynarodowej podpisanej przez Polskę jeszcze z ZSRR, która rzekomo dalej obowiązuje:

Jak tłumaczy rzecznik starostwa powiatowego Bogusława Miga władze powiatu mieleckiego zarządzające terenem, na którym usytuowana jest sporna zabudowa, są bezradne:

W Mielcu przed budynkiem Starostwa Powiatowego odbyły się niecodzienne uroczystości upamiętniające 75. rocznicę agresji Sowietów na Polskę. Udział w niej wzięło kilkadziesiąt osób, którzy żądali usunięcia pomnika 'wdzięczności Armii Czerwonej”, który w tym miejscu stoi od 1953 roku: