Mielec: Zanieczyszczone powietrze.

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Ewa Wójcik - Lis

Powietrze w Mielcu jest zanieczyszczone. Czujniki stacji monitoringu zanotowały w ostatnich dniach ponad czterokrotne przekroczenie norm pyłów oraz ponad dwukrotne przekroczenie stężenia pyłów.
Ze względu na zanieczyszczone powietrze, w obawie o stan zdrowia dzieci, lekcje, które miały się odbyć na boisku Gimnazjum numer 1, przeniesiono do budynku szkolnego. Gimnazjum numer 1 znajduje się w pobliżu stacji monitoringu powietrza na Solskiego.
Ze względu na charakterystyczną woń, mieszkańcy Mielca uważają, że sprawcą zanieczyszczonego powietrza jest firma Kronospan.
Przez prawie trzy miesiące Kronospan działał, nie mając aktualnego zezwolenia zintegrowanego na emisję zanieczyszczeń do atmosfery. Dopiero w ostatnich dniach września uzyskał je z Urzędu Marszałkowskiego. Firma tłumaczy, że wina za opóźnienie nie leży po jej stronie, bo niezbędne dokumenty zostały złożone do urzędu jeszcze w grudniu 2014 roku.
Już w 2014 roku Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Rzeszowie uznał, że: 'powietrze w Mielcu należy do jednego z najbardziej zanieczyszczonych w województwie'.
Pyły mogą być groźne dla płuc, a mniejsze cząsteczki mogą też przenikać do krwi.
(Dominika Miś)