Mielec: Wyznaczono lokalizację grobu cadyka Jakowa Horowitza.

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Ewa Wójcik - Lis

W 2014 r. Aleksander Schwarz z Komisji Rabinicznej do spraw Cmentarzy ustalił przybliżone miejsce pochówku Jakowa Horowitza. Do poszukiwań wykorzystano georadar i archiwalne zdjęcia lotnicze.
Podczas wizyty w Mielcu ponownie zbadano georadarem miejsce, gdzie prawdopodobnie spoczywa cadyk Horowitz. Odczyt przeanalizują naukowcy, jednak już niemal na pewno wiadomo, gdzie stał ohel.
(tł)
Odbudowa ohelu nie będzie jednak prosta. Część zniszczonego cmentarza należy do firmy Orange oraz Poczty Polskiej. Konieczne będzie uzyskanie zgody obu przedsiębiorstw lub wykupienie gruntu:

Trwają próby odbudowy ohelu cadyka Jakowa Horowitza z Mielca.
W poszukiwaniu ohelu przyjechali do Mielca rabin Natan Horowitz – potomek cadyka i David Singer – chasyd, zajmujący się poszukiwaniem grobów rabinów i cadyków.
Od wielu lat przedstawiciele środowisk chasydzkich usiłują odnaleźć miejsce pochówku trzech cadyków: Jakowa Horowitza, zwanego też Mniejszym Baal Szem Towem, syna Naftalego Horowitza z Ropczyc, założyciela dynastii chasydzkiej w Mielcu oraz jego potomków: Jehudy i Naftalego.
Wiadomo, że zostali pochowani w południowo-zachodniej części cmentarza w Mielcu przy obecnej ul. Jadernych, a nad ich grobami zbudowano dwa ohele.
Dziś miejsce to nie przypomina cmentarza – wyjaśnia prezydent Mielca Daniel Kozdęba: