Mielec: Wigilia czasem zatrzymania

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Dominik Siatrak

Ważnym zwyczajem towarzyszącym wigilii Bożego Narodzenia jest śpiewanie kolęd. Często też pod choinką umieszczane są prezenty, które wedle tradycji przynosić ma dzieciątko lub gwiazdka. Warto więc niegdysiejsze zwyczaje przypominać w tym pięknym i magicznym okresie oczekiwania i radości Świąt Bożego Narodzenia.
(Tomasz Łepa)
Bogactwo symboli i wierzeń kultywowanych w czasie świat Bożego Narodzenia stanowiło jeden wielki obrzęd religijny. Niestety we współczesnym, zabieganym świecie tracą one swoje znaczenie, a wraz z nimi ubożeje nasza tradycja. Dzisiaj wygrywa komercja świąteczna -dodaje

Wigilia to w polskiej tradycji dzień pełen znaczeń, obrzędów i składania sobie życzeń. W tradycji chrześcijańskiej dzień poprzedzający Boże Narodzenie, kończący okres adwentu. W kościele łacińskim wigilia Bożego Narodzenia jest obchodzona 24 grudnia, w kościele greckokatolickim i prawosławnym – 6 stycznia (w związku z posługiwaniem się kalendarzem juliańskim), a w kościele katolickim obrządku ormiańskiego – 5 stycznia. Zgodnie z tradycją w Polsce wieczerza wigilijna rozpoczyna się wraz z 'pierwszą gwiazdką na niebie”. Jest to symboliczne nawiązanie do Gwiazdy Betlejemskiej zwiastującej narodziny Jezusa, którą według Biblii na wschodniej stronie nieba ujrzeli Trzej Królowie. Jak tłumacz ks. Proboszcz parafii pw. Św. Mateusza w Mielcu, Janusz Kłęczek ten wyjątkowy dzień powinien mieć chwile zatrzymania.