Mielec: Uzbrojony Black Hawk

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Ewa Wójcik - Lis

PZL Mielec jest obecnie największym zakładem produkcyjnym Lockhedd Martin, posiadającym w pełni funkcjonalną linię produkcyjną końcowego montażu, centrum wykończeniowe i lotnicze centrum operacyjne, zdolne do wyprodukowania 24 helikopterów Black Hawk rocznie. Od 2009 roku PZL Mielec wyprodukował 39 helikopterów Black Hawk. Obecnie pięć krajów używa maszyn zbudowanych w Polsce. (Tomasz Łępa)

Jak tłumaczy prezes PZL Mielec Janusz Zakręcki – obecnie nie ma prowadzonych rozmów z polskim rządem na temat zakupu śmigłowców z Mielca:

O nowym obliczu helikoptera mówi starszy konstruktor Radosław Górecki:

Uzbrojony Black Hawk jest rekonfigurowany, to znaczy, iż uzbrojenie można zdejmować lub zakładać w zależności od potrzeb, montować je w pełnym zakresie lub tylko częściowo – wyjaśnia wiceprezes zarządu i dyrektor sprzedaży James Katzen:

Polskie zakłady Lotnicze w Mielcu (PZL Mielec) zaprezentowały na pierwszym publicznym pokazie uzbrojony śmigłowiec Black Hawk. Pod skrzydłami nowego właściciela firmy Locheed Martin – PZL Mielec może zaproponować klientom – w tym polskiemu MON-owi – nowy, uzbrojony śmigłowiec Balck Hawk. Decyzja o zaoferowaniu uzbrojonej wersji śmigłowca to jeden z pierwszych przykładów technologicznej współpracy pomiędzy Sikorsky i Locheed Martin jako jednej firmy. Oznacza to, że helikopter Black Hawk z Mielca może być obecnie oferowany w wersji uzbrojeniowej i opancerzonej. Mówi dyrektor naczelny PZL Mielec Janusz Zakręcki: