Mielec: Uroczystości Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Ewa Wójcik - Lis

W tym roku, podobnie jak w latach ubiegłych, obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Mielcu będą miały przebieg wielotorowy.
W sobotę o godz. 12:00 na Polanie Niezłomnych w Szydłowcu k. Mielca uhonorowani zostaną kolejni żołnierze: dwóch polskich Ormian por. Leon Wanatowicz 'Boruta' i mjr Walerian Tumanowicz 'Jagra' związani z ziemią mielecką oraz kpt. Jan Borysewicz 'Krysia', 'Mściciel'. Na uroczystość tę przybędą m.in. bliscy śp. Leona Wanatowicza i Waleriana Tumanowicza, a także duszpasterz rodzin ormiańskich w Polsce ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski oraz J.E. Edgar Ghazaryan ambasador Republiki Armenii.
Tego samego dnia o godz. 16:00 w Sali Kana przy Parafii MBNP w Mielcu odbędzie się spotkanie autorskie z ks. Tadeuszem Isakowiczem-Zaleskim.
Głównym punktem obchodów będzie 'III Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych' objęty Honorowym Patronatem Pana Andrzeja Dudy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Uroczystości zaplanowane są na niedzielę, a rozpocznie je uroczysta msza święta z ceremoniałem wojskowym w bazylice mniejszej pw. Św. Mateusza o godz. 11:00.
W trakcie uroczystości na Placu AK zakończy się również w ramach ogólnopolskiej akcji, V Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych 'Tropem Wilczym'.
(Tomasz Łępa)
W produkcji tej zagrali także mielczanie:

W ramach uroczystości związanych z obchodami Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Mielcu w najbliższy piątek mielecka młodzież będzie mogła zobaczyć film paradokumentalny mówiący o bitwie pod Rząbcem, jaka miała miejsce 8 września 1944 roku.
Mówi prezes Klubu Historycznego Prawda i Pamięć w Mielcu Romuald Rzeszutek: