Mielec: Święto Kadetów w 'Elektryku”.

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Ewa Wójcik - Lis

W przededniu 97. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości 'Mianuję Cię na Kadeta …” te słowa usłyszeli uczniowie klasy Ia technikum elektronicznego o profilu wojskowym w Zespole Szkół im. prof. Janusza Groszkowskiego w Mielcu, 10 listopada 2015r., w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości.
Uroczyste ślubowanie połączone zostało z obchodami 97. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Imprezę, zgodnie z ceremoniałem wojskowym, poprowadził uczeń kadet z klasy IIIa , Patryk Olszewski. Zbigniew Witek odniósł się do uroczystości ślubowania. Zauważył, że odbywa się ona już po raz czwarty i dotyczy uczniów z klas technik elektronik o profilu wojskowym. Swoje przemówienie zakończył słowami: 'niech ten mundur będzie dla was powodem do dumy i patriotycznych zachowań, abyście godnie naśladowali swoich poprzedników, wspomnianych dziś bohaterów i uczniów tej szkoły”.
Uczniowie, wyróżnieni złożeniem ślubowania złożyli przysięgę. Rotę ślubowania odczytała Maria Napieracz Wicestarosta Powiatu Mieleckiego.
Po ślubowaniu, Dyrektor Szkoły, w asyście honorowych gości oraz wychowawcy klasy Leszka Osipiaka, wręczył pierwszoklasistom akty mianowania na stopień. W dalszej części uroczystości nastąpiło wręczenie nominacji na wyższy stopień dla wyróżniających się kadetów Zespołu Szkół im.prof.Janusza Groszkowskiego z klasy II, III, IV.Akty nominacji ze stopniami wręczali: Wicestarosta Powiatu Mieleckiego Maria Napieracz w asyście Komendanta WKU w Mielcu ppłk. Mirosława Ciecielskiego i Dyrektora Szkoły Pana Zbigniewa Witka.
Nominacje na wyższy stopień otrzymali kadeci:
Klasa IV a
Mielczarek Marcin – awans na – kadet prymus
Wyparło Witold – kadet prymus
Stachowicz Tomasz – kadet starszy kapral
Ryniewicz Rafał – kadet starszy kapral
Wilk Bartłomiej – kadet starszy kapral
Świątek Karolina – kadet starszy kapral
Klasa III a
Kotwica Klaudia – awans na – kadet prymus
Mazur Katarzyna – kadet plutonowy
Dąbrowski Maciej – kadet plutonowy
Piątek Dawid – kadet plutonowy
Olszewski Patryk – kadet starszy kapral
Klasa II a
Molak Bartosz – awans na – kadet kapral
Pszeniczna Ewelina – kadet starszy kapral
Skawińska Natalia – kadet kapral
Motyl Justyna – kadet starszy kapral
Kołton Piotr –kadet kapral
Ważnym, punktem uroczystości była akademia przygotowana przez młodzież. Jej motto stanowiły słowa '..Ojczyzna to my sami, to serca nasze własne”. przedstawili montaż słowno-muzyczny nawiązujący do 'polskich dróg wiodących do wymarzonej wolności”. Tradycyjne pieśni legionowe, piosenki patriotyczne bardziej współczesne, wiersze, połączone słowem wiążącym narratorów, pozwoliły obecnym na chwilę zadumy i refleksji nad sensem Święta.
Ostatnim punktem programu był pokaz sztuk walki w wykonaniu uczniów. Kadeci zaprezentowali brawurowy wręcz występ (z elementami humorystycznymi). Nie sposób nie wspomnieć o wychowawcy klasy IIa, panu Hubercie Kardysiu, który 'odegrał” znaczącą rolę w przygotowanym pokazie. Uczniowie prezentowali swe umiejętności przy pełnej energii muzyce, która 'podgrzewała” atmosferę i wpływała na emocje zgromadzonych na sali widzów.
(tł)