Mielec: Światowy Dzień Zespołu Downa w Mielcu w SOSW

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Dominik Siatrak

Światowy Dzień Zespołu Downa obchodzony jest od 10 lat, a od 2012 roku pod auspicjami ONZ. Wybór 21 marca na obchody Światowego Dnia Zespołu Downa nie jest przypadkowy. Wada ta polega bowiem na tym, że w 21. parze chromosomów osoby z zespołem Downa zamiast dwóch, mają trzy chromosomy (inna nazwa wady to trisomia 21).
(Tomasz Łepa)
Jak dodaje starosta powiatu mieleckiego Zbigniewa Tymuły powiat dołoży wszelkich starań by placówka w pełni była wykorzystywana:

Ten dzień jest po to, by pokazać osoby z Zespołem Downa. Nie trzeba się ich bać, są członkami naszego społeczeństwa. Powinniśmy znaleźć w nim dla nich miejsce a nasz ośrodek takim jest – tłumaczy Joanna Dul-Wolanin, prezes Stowarzyszenia DLA WAS:

W społeczeństwie mieleckim jest wiele rodzin, którym trzeba pomóc w tym problemie, choć nie wszystkie rodziny chcą tego – mówi Jolanta Augustyniak, mama podopiecznej Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Mielcu:

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Chorych z Zespołem Downa. W Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Mielcu w przeddzień Światowego Dnia Zespołu Downa odbyło się spotkanie rodziców i dzieci z zespołem Downa. Inicjatorami spotkania byli rodzice dzieci uczęszczających do tutejszego ośrodka. Mówi dyrektor placówki, Małgorzata Wałek: