Mielec: Skażony bakcylem latania

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Ewa Wójcik - Lis

Sebastian Kawa jest z zawodu ginekologiem i położnikiem. Przed paru laty pracował w szpitalach w Bielsku-Białej i Żywcu. Obecnie jego pasją jest szybownictwo. Uhonorowany przez Prezydenta RP Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, jest autorem licznych artykułów prasowych i publikacji internetowych na temat szybownictwa.
(Tomasz Łępa)
Sebastian Kawa lata na szybowcach od 1988r. Zdobył już 20 złotych medali mistrzostw Świata i Europy. kontynuując w ten sposób lotniczą pasję swojego ojca. Zanim zasiadł za sterami pływał na żaglówkach zdobywając medale w klasach Optymist, Kadet i '420'.

Lot nad najwyższymi górami Sebastian Kawa tłumaczy tym, iż pomysł by wzbić się nad Himalaje, nie był pomysłem nowatorskim.

Najwybitniejszy polski szybownik Sebastian Kawa, który jako pierwszy wzbił się nad Himalaje bez użycia napędu mechanicznego, czyli szybowcem gościł w Mielcu. Na spotkaniu zorganizowanym przez Areoklub Mielecki im. Braci Działowskich opowiadał przedsięwzięciu, którego celem było przeniesienie szybownictwa w najwyższe góry na świecie, gdzie do tej pory wyczynowe szybowce nie latały.
Stało się to w grudniu 2013 roku – wtedy dokonał pionierskiego lotu szybowcem nad Himalajami. Spotkanie jakie odbyło się w auli ZOD AGH w Mielcu zgromadziło ponad 300 miłośników podniebnych wrażeń. Na pytanie dlaczego wybrał latanie Sebastian Kawa odpowiada: