Mielec: Sikorsky, PZL Mielec i PGZ podpisują porozumienie o black hawk

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Ewa Wójcik - Lis

Sikorsky, firma wchodząca w skład notowanej na nowojorskiej giełdzie grupy Lockheed Martin i jej spółka zależna PZL Mielec podpisały porozumienie o współpracy z Polską Grupą Zbrojeniową, jednym z największych konsorcjów zbrojeniowych w Europie, zgodnie z którym firmy wchodzące w skład PGZ będą miały znaczący udział w programie produkcji helikoptera S-70 BLACK HAWK, jeżeli Sikorsky i PZL Mielec zostaną wybrane przez polski rząd na dostawcę floty śmigłowców wielozadaniowych.
Porozumienie, podpisane przez Nathalie Previte, wiceprezes Sikorsky ds. strategii i rozwoju biznesowego, Akradiusza Siwko, prezesa PGZ i Janusza Zakręckiego, prezesa i dyrektora naczelnego PZL Mielec, podkreśla status Lockheed Martin jako zaufanego partnera polskiej obronności. Potencjalnie może ono oznaczać zwiększenie zaangażowania Lockheed Martin w polski przemysł poprzez włączenie firm wchodzących w skład PGZ w rozwój i testowanie różnych opcji uzbrojenia dla międzynarodowych wersji helikoptera BLACK HAWK oraz dostarczanie komponentów i części montażowych dla tej maszyny i innych produktów tworzonych przez Sikorsky i PZL Mielec.
Polska Grupa Zbrojeniowa będzie wspierała pozycjonowanie wielozadaniowego helikoptera S-70i BLACK HAWK w Polsce a także na potencjalnych rynkach eksportowych w Europie środkowo-wschodniej. Porozumienie jest uzależnione od decyzji polskiego rządu w sprawie zamówienia helikopterów BLACK HAWK produkowanych w PZL Mielec.
W tym tygodniu na międzynarodowych targach lotniczych w brytyjskim Farnborough zadebiutowała uzbrojona wersja helikoptera S-70i BLACK HAWK. Oprócz podpisanego porozumienia z Sikorsky i PZL Mielec inne firmy z grupy Lockheed Martin rozmawiają obecnie z PGZ w sprawie zaangażowania w liczne programy dotyczące obrony lotniczej, morskiej i przeciwlotniczej, systemów uzbrojenia i artylerii oraz projektów kosmicznych.
(Tomasz Łępa)