Mielec: Polacy z Kazachstanu zamieszkali w Mielcu.

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Ewa Wójcik - Lis

Starosta powiatu mieleckiego Zbigniew Tymuła już zaoferował wsparcie w postaci całodobowego wyżywienia i schronienia w Punkcie Interwencji Kryzysowej na czas remontu docelowego mieszkania, które przygotowywane jest dla rodziny. Pomoc w przygotowywaniu dokumentacji zaoferował mielecki magistrat i mieleccy notariusze. Osoby, które chciałyby pomoc rodzinie z Kazachstanu w remoncie mieszkania, w wyposażeniu jego wnętrza lub w jakikolwiek inny sposób, mogą kontaktować się z naszą redakcją w Mielcu przy ul. Niepodległości 12.
(Tomasz Łępa)
Nowe mieszkanie w kamienicy przy ul. Mickiewicza wymaga dużego remontu i wkładu finansowego. Rodzina z Kazachstanu ma nadzieję, że znajdą się dobrzy ludzie, którzy im pomogą.

Rodzina Valentyny Buczyńskiej od ponad dwudziestu lat starała się o powrót do kraju ojca. Procedury wyjazdu do Polski w trybie repatriacji trwają latami, co wiele osób z dawnych terenów Związku Radzieckiego zmusza do rezygnacji z takich starań. Rodzinie z Kazachstanu pomogła prezes Związku Repatriantów Rzeczpospolitej Polskiej Aleksandra Ślusarek:

Po wielu latach starań rodzina repatriantów z Kazachstanu znalazła swój dom w Mielcu. Valentina Rovbel, do niedawna mieszkanka obwodu kaliningradzkiego, wraz z czteroosobową rodziną swoją przyszłość widzi w Mielcu.