Mielec: Poetka w habicie.

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Radio Leliwa

Siostra Dawida Ryll pochodzi z Dąbrówki koło Ulanowa. W 1981 r. wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr św. Michała Archanioła. Pracowała jako katechetka w parafiach św. Trójcy w Warszawie i Podwyższenia Krzyża w Krośnie, nauczycielka języka polskiego w LO przy Niższym Seminarium Duchownym w Miejscu Piastowym, i w Jaśle. Opublikowała zbiory wierszy: Małe wędrowanie, Przestrzeń ofiarowaną, Bez poziomek, Ścieżki niedalekie, Czytanie z księgi lat. Jest autorką powieściowo skonstruowanej biografii Służebnicy Bożej Matki Anny Kaworek, Dom w cieniu skrzydeł. W dorobku ma też wiele artykułów o tematyce religijnej i społecznej, publikowanych w prasie.
Na temat twórczości Dawidy Ryll pisali m. in. Zdzisław Łączkowski, Jan Tulik, Wiesław Setlak, Andrzej Szwast. Otrzymała Nagrodę Kuratora Oświaty, Medal KEN, III miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim 'O pajdkę chleba razowego” (1995) oraz 'Złote Pióro” ZLP O/Rzeszów za 2012 r. w kategorii poezja za tomik 'Czytanie z księgi lat”. Należy do ZLP O/Rzeszów i Klubu Literackiego w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie.
(Tomasz Łępa)
S. Dawida Ryll jest rzecznikiem prasowym Zgromadzenia Sióstr Michalitek, uczy w szkole i jak mówi na pisanie wierszy nie ma wiele czasu jakby się to mogło wielu wydawać.

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Mielcu miało miejsce wczoraj spotkanie autorskie z siostrą Dawidą Ryll ze Zgromadzenia Sióstr Michaelitek.
Jeszcze nie potrafiłam pisać, a w głowie powtarzałam własne modlitwy. Oczywiście wtedy jeszcze nie myślałam o powołaniu do służby Bogu – mówiła siostra Dawida, której dzieciństwo kojarzy się z terenami od małego przysiółka pod Dąbrówką, aż po Stalową Wolę, gdzie często przyjeżdżała z rodzicami. W utworach siostry Dawidy warto szukać spokojnego, osobistego przeżywania wiary, pozbawionego dydaktyzmu i moralizowania.