Mielec: Otrzymał Certyfikat Typu.

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Dominik Siatrak

Samoloty M28 niejednokrotnie wspierały akcje ratownicze, jak np. po tsunami w Indonezji w grudniu 2004 roku. Będące na wyposażeniu armii Stanów Zjednoczonych (oznaczone jako C-145), brały udział również w misjach w Afganistanie, gdzie wykorzystywane były do transportu ładunków, zrzutu zaopatrzenia w strefie działań, transportu grup specjalnych i ewakuacji rannych.
(Tomasz Łępa)
M28 to dwusilnikowy samolot turbośmigłowy klasy STOL (krótkiego startu i lądowania), przeznaczony do wykonywania zadań lokalnego transportu pasażerskiego i cargo, zrzutu skoczków spadochronowych, ewakuacji medycznej, patrolu i rozpoznania morskiego, poszukiwań i ratownictwa. W wersji wojskowej oznaczonej M28B Bryza od ponad 20 lat samolot służy w Siłach Zbrojnych RP. M28 najczęściej wykorzystywany jest do transportu m. in. ludzi, żywności, lekarstw, specjalistycznego sprzętu medycznego.

Produkowany przez PZL Mielec samolot M28 otrzymał brazylijski Certyfikat Typu, dopuszczający samolot do wykonywania lotów cywilnych na terenie Brazylii. Mówi Tomasz Łepa.