Mielec: Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Podkarpackiej.

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Ewa Wójcik - Lis

Rzeszowska Orkiestra prowadzi regularną działalność koncertową, prezentując zróżnicowany repertuar; od baroku po współczesność, ze szczególnym uwzględnieniem muzyki polskiej, którą wykonuje również poza granicami kraju. Ceniona zarówno przez słuchaczy, jak i krytyków występowała na licznych festiwalach takich jak: Wratislavia Cantans, Festiwal Kultury Europejskiej w Krakowie, Międzynarodowy Festiwal im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju, Międzynarodowy Muzyczny Festiwal w Toledo (Hiszpania). Orkiestra koncertowała gościnnie w takich krajach jak: Czechy, Słowacja, Rumunia, Węgry, Rosja, Francja, Szwecja, USA, Hiszpania. W październiku 2013 roku Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Podkarpackiej wystąpiła w Musikverein w Wiedniu oraz w Saarbrücken (Niemcy). W dorobku Orkiestry znajdują się liczne rejestracje telewizyjne, nagrania radiowe oraz fonograficzne, m.in.: Requiem W. A. Mozarta i drugie nagranie w historii światowej fonografii Messa di Gloria G. Rossiniego oraz Polskie pieśni patriotyczne w wykonaniu Podkarpackiej Orkiestry pod dyrekcją Tomasz Chmiela z udziałem solisty Marcina Wolaka.
Rozpoczęcie koncertu organizatorzy zaplanowali na godzinę 19.30 w parafii Matki Bożej Nieustającej pomocy w Mielcu. Wstęp wolny.
(Tomasz Łępa)
W Mielcu, w ramach XVII Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego, wystąpi z koncertem Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Podkarpackiej.
Orkiestra rozpoczęła swoją działalność 29 kwietnia 1955 roku. Obecnie jest to jeden z najprężniej rozwijających się zespołów symfonicznych w kraju. Mówi Joanna Kruszyńska z Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu