Mielec: Nowa jakość kardiologii w Mielcu.

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Dominik Siatrak

Od stycznia 2014 roku, oprócz hospitalizacji PAKS w Mielcu swoim pacjentom oferuje także usługi z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej. Od początku powstania poradni przyjętych zostało 2015 chorych.

(tł)

V Oddział Kardiologii Inwazyjnej i Angiologii PAKS w Mielcu od początku funkcjonowania wyposażony jest dodatkowo w angiograf, mający zastosowanie zarówno w procesie diagnostycznym (ocena stanu naczyń wieńcowych, mózgowych, nerkowych i tętnic kończyn dolnych), jak i leczniczym (angioplastyka tętnic wieńcowych i obwodowych). Klinika wykorzystuje również nowoczesne urządzenia do obrazowania tętnic wieńcowych techniką ultrasonografii wewnątrznaczyniowej.

Tylko w 2014 roku na oddział trafiło blisko 1400 pacjentów dotkniętych chorobami serca, w tym wielu znajdujących się w bezpośrednim zagrożeniu zdrowia, a nawet życia. Dzięki zakończonej właśnie modernizacji będzie można w kompleksowy sposób zabezpieczać potrzeby chorych z zakresu kardiologii, które w przypadku mieszkańców powiatu mieleckiego oraz innych okolicznych powiatów są ogromne – tłumaczy dyrektor mieleckiego szpitala Leszek Kołacz.

Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca to sieć placówek powstających w mniejszych miejscowościach, jak najbliżej miejsca zamieszkania pacjentów. Chorzy w stanie zagrożenia życia z zawałami nie muszą być wożeni przez pogotowie ratunkowe do szpitali w dużych miastach oddalonych często o dziesiątki kilometrów od ich domów. Mają także łatwiejszy dostęp do bezpłatnego planowego lub ambulatoryjnego trybu leczenia. Otwarcie nowego powiększonego oddziału było możliwe dzięki współpracy zarówno z władzami powiatu mieleckiego, jak i szpitalem:

W V Oddziale Kardiologii Inwazyjnej i Angiologii PAKS w Mielcu, działającym na terenie szpitala powiatowego, już od 2006 roku są diagnozowani i leczeni pacjenci cierpiący na schorzenia układu krążenia. W ramach oddziału pełniącego 24-godzinny dyżur realizowany jest program leczenia świeżego zawału i niestabilnej choroby wieńcowej. W wyniku modernizacji liczba łóżek zwiększyła się blisko dwukrotnie – z jedenastu do dwudziestu. Do dyspozycji pacjentów są nowe przestronne trzyosobowe sale, każda wyposażona w łazienkę, z których dwie przystosowane są do potrzeb osób niepełnosprawnych. Klinika po rozbudowie dysponuje również kardiologiczną izbą przyjęć oraz nowymi pokojami – zabiegowym, pielęgniarskim, lekarskim – mówi ordynator dr Adam Młodziankowski:

W Mielcu dokonano oficjalnego otwarcia rozbudowanego V Oddziału Kardiologii Inwazyjnej i Angiologii. Tym samym Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca (PAKS) w Mielcu są gotowe do przyjęcia pierwszych pacjentów w świeżo wyremontowanym i rozbudowanym oddziale. Dzięki unowocześnieniu placówki oraz dwukrotnemu zwiększeniu liczby łóżek ośrodek będzie mógł jeszcze lepiej zabezpieczać potrzeby mieszkańców powiatu mieleckiego oraz okolic. Mówi marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl: