Mielec: Na nowo odkrywany biolog

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Dominik Siatrak

Biolog Władysław Szafer był jednym ze światowych pionierów ochrony przyrody. Z jego inicjatywy i przy czynnym wsparciu powstały parki narodowe: Białowieski, Świętokrzyski , Babiogórski , Pieniński , Tatrzański PN , Ojcowski, a także wiele rezerwatów i pomników przyrody. Dążył do stworzenia naukowych podstaw ochrony przyrody. Jednym z pierwszych na świecie podręczników z tej dziedziny było 2-tomowe dzieło zbiorowe Ochrona przyrody i jej zasobów. Problemy i metody , przetłumaczone na j. angielski i wydane w skróconej wersji jednotomowej (1973). Był autorem ponad 100 publikacji z zakresu historii botaniki.
(Tomasz Łepa)
Podczas wielu konferencji dotyczących Władysława Szafera i jego działalności znalazło się także miejsce na anegdoty z życia wybitnego profesora, które zdradzał uczestnikom spotkania wnuk biologa, Władysław Szarski:

W tym roku przypada 130 rocznica urodzin profesora Władysława Szafera. Nadleśnictwo Mielec, wspólnie z Towarzystwem Miłośników Ziemi Mieleckiej, zorganizowało dwudniową specjalną konferencje naukową poświęconą życiu i twórczości prof. Szafera, którego życie i działalność związane było z Mielcem. Mówi Hubert Sobiczewski, Nadleśniczy Nadleśnictwa Mielec: