Mielec: Mimo deszczu dziękowali za plony

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Ewa Wójcik - Lis

Podczas uroczystości rozstrzygnięto konkursy ogłoszone przez organizatorów dożynek.
W konkursie na najsmaczniejszą strawę pierwsze miejsce otrzymał 'Królik w cieście na kapuście” zgłoszony przez Stowarzyszenie 'Praktyczna Pani” w Dulczy Małej.
W konkursie na najprzedniejszy destylat nagrodę otrzymała nalewka z Dziadów, Zofii Midury z Samorządowego Ośrodka Kultury i Rekreacji Gminy Wadowice Górne
Najbardziej Bezpiecznym Gospodarstwem Rolnym okazało się gospodarstwo Alicji Taran-Jamrozy, z Jaślan.
Nowością wprowadzoną przez powiat mielecki był konkurs 'Przestroje”, który miał na celu zaprojektowanie, wykonanie współczesnego ubioru inspirowanego lasowiackim lub rzeszowskim strojem ludowym. Pierwsze miejsce zajęła Agnieszka Wrzesień z Mielca za sukienkę lasowiacką. Kolejne nagrody powędrowały do Danuty Baran ze Stowarzyszenia Kobiet Wiejskich w Kluszowie za nowoczesny strój lasowiacki oraz Doroty Brożyny z Mielca, za współczesną wersję ubioru ludowego inspirowaną strojem i haftem rzeszowskim.
(Tomasz Łępa)
Zdaniem europosła Tomasza Poręby, rolnictwo musi być zauważane przez polski rząd.

Jak dodaje marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl, urząd marszałkowski ustawicznie wspiera podkarpackich rolników.

Wg posłanki ziemi mieleckiej, Krystyny Skowrońskiej, polskie rolnictwo potrzebuje zmian, by móc porównywać się z krajami zachodnimi.

Mimo niesprzyjającej pogody w Mielcu po raz ósmy odbyły się Mieleckie Rozmaitości Folkowe czyli dożynki powiatu mieleckiego. Rozpoczęła je uroczysta msza dziękczynna w intencji rolników z powiatu mieleckiego w bazylice mniejszej p.w.św Mateusza. Podczas oficjalnych przemówień o tradycji i trudzie rolnika mówił starosta powiatu mieleckiego, Andrzej Chrabąszcz.