Mielec: Koncert Katyński I w kościele Trójcy Przenajświętszej

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Dominik Siatrak

Zebrani mogli również po koncercie obejrzeć wystawę 'Zbrodnia Katynia' udostępnioną przez IPN z Rzeszowa. Obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej w Mielcu odbyły się także w Bazylice Św. Mateusza gdzie została odprawiona uroczysta msza święta w intencji mielczan pomordowanych na nieludzkiej ziemi. Tuz po liturgii odbyło się okolicznościowe spotkanie przy Mieleckiej Ścianie Katyńskiej. W trakcie uroczystości wręczono trzy Guziki Katyńskie – jest to forma uhonorowania osób, które w okresie ostatnich 25 lat przyczyniły się w Mielcu i na terenie całego powiatu mieleckiego w sposób szczególny do upamiętnienia zbrodni katyńskiej. Guziki Katyńskie otrzymali j: Stanisław Wanatowicz, Andrzej Skorwon oraz ksiądz Janusz Kłęczek proboszcz parafii pw. Św. Mateusza W Mielcu. Organizatorem obchodów był Obywatelski Komitet Katyński w Mielcu.
(Tomasz Łepa)
Jak dodaje ks. Jerzy Ciećko wikariusz parafii, pamięć historyczna i przywiązanie do prawdy mają dzisiaj jeszcze większe znaczenie dla współczesnych Polaków:

W koncercie spójną narracją wierszy objęto piosenki tworzone na przestrzeni kilkudziesięciu ostatnich lat, niejednokrotnie każdej z nich nadając nowy kontekst i aranżacje. Poruszające przywołanie pamięci o Zbrodni Katyńskiej i tragedii Smoleńskiej były tematem refleksji i zastanowienia się nad patriotyzmem:

W kościele Trójcy Przenajświętszej w Mielcu miał miejsce Koncert Katyński poświęcony ofiarom pomordowanym w Katyniu, Charkowie, Miednoje i innych miejscach kaźni oraz ofiarom katastrofy samolotu w Smoleńsku. Przedstawienie słowno-muzyczne zostało przygotowane przez uczniów, pracowników i dyrekcję Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Mielcu. Mówi Małgorzata Wałek dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Mielcu: