Mielec: Komentarze po przegranym przetargu.

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Ewa Wójcik - Lis

Janusz Zakręcki, Dyrektor Naczelny PZL Mielec w oświadczeniu stwierdził, iż w ramach oferty Sikorsky/PZL Mielec zaproponowano znaczącą wartość poprzez dostarczenie przystępnego cenowo, sprawdzonego w boju, wyprodukowanego w Polsce, legendarnego śmigłowca HAWK, dostępnego w kilka miesięcy od podpisania kontraktu. Znaczne uprzemysłowienie, stała obecność zakładów i zaangażowanie polskiego przemysłu zbrojeniowego może zapewnić krajowe wsparcie w zakresie obsługi, napraw i remontów przez cały okres realizacji programu. Ponad 2100 pracowników w zakładach PZL Mielec i sieć naszych polskich dostawców jest gotowych do spełnienia potrzeb programu modernizacji. Zachęcamy polskie Ministerstwo Obrony Narodowej do ponownej analizy swojej decyzji.'
(tł)
Zdaniem poseł Skowrońskiej, nie można ominąć warunków, które są w scenariuszu przetargu.

W sprawie przetargu na śmigłowce oświadczenie wydało Konsorcjum Sikorsky Aircraft i PZL Mielec, w którym czytamy, iż konsorcjum jest niezwykle zawiedzione, że Ministerstwo Obrony Narodowej nie wybrało oferty. Sikorsky Aircraft Corporation i PZL Mielec są wciąż gotowe dostarczać atrakcyjne cenowo i niezawodne śmigłowce wielozadaniowe, które mogą spełnić pilne i istotne wymogi w zakresie bezpieczeństwa Polski. Jak mówi poseł Krystyna Skowrońska, Mielec nie spełniał wymaganych warunków by wygrać ten przetarg.

Muszą być podane przyczyny takiej decyzji – domagają się związkowcy NSZZ Solidarność PZL Mielec, dlatego też w najbliższy piątek zaplanowano spotkanie z ministrem obrony narodowej Tomaszem Siemoniakiem.

Jak czytamy między innymi w komunikacie wydanym przez urząd marszałkowski decyzja nie jest pierwszą, która uderza w Podkarpacie. Politycy partii rządzącej z regionu nie udzielili żadnego wsparcia. Nasuwa się tu także analogia do rezygnacji z programu Iryda. Wyjaśnienia w tej sprawie chce Związek Zawodowy Przemysłu Elektromaszynowego PZL Mielec – mówi jego przewodniczący Józef Durda

Wczoraj zapadła decyzja w przetargu na śmigłowce wielozadaniowe dla polskiej armii. Niestety WSK PZL Mielec SA odpadł z przetargu. W uzasadnieniu podano, że konsorcjum Sikorsky Aircraft Corporations nie spełniło wymogów formalnych i wymagań technicznych. Komentarz w tej sprawie wyraził marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl.