Mielec: Bomba znaleziona w lesie ważyła tonę.

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Ewa Wójcik - Lis

Prawie tonę ważyła półtorametrowa bomba odkryta w trakcie prac przy rozminowaniu terenów poligonowych w leśnictwie Sokole na terenie nadleśnictwa Tuszyma.
Niewypał rozbrojono i przewieziono do detonacji.
Tuszymskie lasy zapisały wojenne wydarzenia od potopu szwedzkiego do obu wojen światowych – tłumaczy Edward Marszałek, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie. – Elementy historyczne z tych czasów prezentowane są na leśnych ścieżkach edukacyjno-przyrodniczych. O tragicznych, ale i bohaterskich aspektach działalności leśników na tym terenie przypomina ekspozycja edukacyjna w Nadleśnictwie Tuszyma. Miejscowi leśnicy wnieśli swój wkład w rozszyfrowanie tajemnic niemieckich w okresie okupacji, m.in. w sprawie rakiet V-1 i V-2, których próby przeprowadzane były na terenie poligonu 'Blizna”.
Unieszkodliwienie tonowego niewypału odkrytego w tuszymskich lasach to – jak podkreśla Artur Święch z Nadleśnictwa Tuszyma – kolejny fakt uzasadniający słuszność realizacji projektu 'Rekultywacja na cele przyrodnicze terenów zdegradowanych, popoligonowych i powojskowych zarządzanych przez Państwowe Gospodarstwo Leśne 'Lasy Państwowe'.
(Tomasz Łępa)