Mielec: Autyzmu nie trzeba się bać.

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Dominik Siatrak

Konferencja zgromadziła rodziców, nauczycieli, pedagogów, psychologów oraz przedstawicieli organizacji zajmujących się leczeniem, terapią i opieką nad osobami z autyzmem. Problematyka konferencji wynikała z zapotrzebowania środowiska nauczycieli, terapeutów i rodziców na rzetelną wiedzę o metodach i technikach terapeutycznych, a także z potrzeby wymiany poglądów dotyczących różnych, czasem całkowicie odmiennych podejść do zagadnienia wspomagania rozwoju osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu.
(tł)
Autyzm to jedno z bardziej skomplikowanych i niewyjaśnionych medycznie zaburzeń rozwojowych, których etiologia nie jest jasna. Dlatego trudno jest rodzinom, w których pojawia się dziecko niepełnosprawne.

Autyzmu nie można wyleczyć, ale właściwa terapia to szansa na usprawnienie, a nawet samodzielność w przyszłości. Dlatego też trzeba patrzeć na taką osobę jak na konkretnego człowieka – tłumaczy sekretarz rzeszowskiego stowarzyszenia i mama osoby chorej na autyzm Monika Zgraja

Od ponad pół wieku prowadzone są badania ukierunkowane na wyjaśnienie przyczyn tego zaburzenia. Jeśli już u osoby zostanie postawiona diagnoza to wtedy potrzebne jest..

W Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Mielcu odbyło się seminarium z okazji światowego Dnia Autyzmu pod nazwą 'WOKÓŁ AUTYZMU'.
Dzień Autyzmu obchodzony jest od 2007 roku i ma za zadanie uwrażliwiać społeczeństwo na problematykę autyzmu i niepełnosprawności. Tematyka seminarium nawiązywała do spectrum autyzmu czyli wieloaspektowego podejścia do diagnozy i terapii.
Na temat autyzmu jest wiele nieprawdziwych informacji – wyjaśnia neurologopeda, prezes rzeszowskiego Stowarzyszenia na rzecz dzieci niepełnosprawnych i autystycznych SOLIS RADIUS Agata Pieniążek