Mielec: Tablica i drzewo

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Dominik Siatrak

Biolog Władysław Szafer był jednym ze światowych pionierów ochrony przyrody. Z jego inicjatywy i przy czynnym wsparciu powstały parki narodowe a także wiele rezerwatów i pomników przyrody. Dążył do stworzenia naukowych podstaw ochrony przyrody. Jednym z pierwszych na świecie podręczników z tej dziedziny było 2-tomowe dzieło zbiorowe Ochrona przyrody i jej zasobów. Problemy i metody , przetłumaczone na j. angielski i wydane w skróconej wersji jednotomowej (1973). Był autorem ponad 100 publikacji z zakresu historii botaniki.
(Tomasz Łepa)
Swoje ojca wspomina także jego 95 letnia córka, która uczestniczyła w uroczystościach rocznicowych swojego ojca, Władysława Szafera:

Również na terenie Nadleśnictwa została odsłonięta tablica ku czci wybitnego biologa związanego z Mielcem. Jak tłumaczy wnuk Władysława Szafera, Władysław Szarski warto na nowo odkryć to co chciał przekazać poprzez swoje publikacje, profesor Szafer:

W Mielcu w ramach odbywających się uroczystości związanych ze 130 rocznica urodzin profesora Władysława Szafera dziś na terenie Nadleśnictwa Mielec został zasadzony dąb im. Prof. Szafera. Jak przyznaje prof. Andrzej Grzywacz, prezes Polskiego Towarzystwa Leśnego – Władysław Szafer, przez wiele lat w sposób szczególny współpracował z leśnikami: