Mielec: Sikorsky akceptuje prototyp tureckiego helikoptera wielozadaniowego z PZL Mielec.

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Ewa Wójcik - Lis

W dwa tygodnie po tym, jak turecki rząd ogłosił start Tureckiego Programu Helikoptera Wielozadaniowego(TUHP), którego celem jest zbudowanie floty wielozadaniowych helikopterów T70 opartych na śmigłowcu S-70i™ BLACK HAWK, Sikorsky, firma należąca do Lockheed Martin, zaakceptowała prototypową maszynę dla programu, wyprodukowaną przez jego polską spółkę zależną, PZL Mielec.
Sikorsky przyjął prototyp helikoptera dla Tureckiego Programu Helikoptera Wielozadaniowego z PZL Mielec podczas ceremonii, która odbyła się z udziałem wysokich rangą przedstawicieli tureckiego Podsekretariatu ds. Przemysłu Obronnego.
Na początku 2017 roku Sikorsky przetransportuje prototyp maszyny do Ankary, gdzie zostanie on przetestowany pod kątem współpracy z nowym systemem awioniki, opracowanym wspólnie przez Sikorsky i turecką firmą specjalizującą się w elektronice wojskowej, Aselsan. Obie firmy wykorzystają śmigłowiec do lotów testowych i sprawdzenia jakości systemu awioniki, opracowanego tak, by odpowiadał potrzebom użytkowników T70.
Porozumienie kontraktowe zaaprobowane przez amerykański i turecki rząd daje licencję na zbudowanie i dostarczenie łącznie 300 helikopterów T70 (109 w wersji podstawowej plus 191 opcjonalnie) sześciu tureckim agendom: siłom lądowym, siłom powietrznym, żandarmerii, siłom specjalnym, policji państwowej i Generalnej Dyrekcji Lasów.
Pierwszy zbudowany w Turcji helikopter T70 zostanie certyfikowany i zakwalifikowany do dostarczenia tureckiemu rządowi w 2021 roku.
Przez najbliższe dwa lata PZL Mielec będzie produkował pierwsze pięć kabin, które Turkish Aerospace Industries zamontuje w helikopterach T70.
Pracownicy PZL Mielec zapewnią również techniczne i produkcyjne wsparcie oraz szkolenie TAI zarówno w Turcji, jak i w Polsce.
Prototyp to 37 helikopter S-70i BLACK HAWK zbudowany w Polsce. Wśród modyfikacji wprowadzonych przez PZL Mielec znalazły się dźwig ratunkowy, wewnętrzny pomocniczy zbiornik paliwa, hak do transportu cargo, Zintegrowany System Zarządzania Sprawnością Pojazdu (IVHMS), system odladzania śmigła i hamulec wirnika.
(Tomasz Łępa)