Mielec: Odznaczony mielczanin.

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Ewa Wójcik - Lis

Władysław Adamczyk urodził się w 1930 roku w Miętnem pod Garwolinem. Ukończył w Warszawie Techniczną Szkołę Wojsk Lotniczych. Służył w 7 pułku lotnictwa bombowo-rozpoznawczego w Poznaniu, gdzie latał jako strzelec pokładowy-radiotelegrafista na bombowcach PE-2 dwusilnikowcach produkcji sowieckiej.
W latach 70-tych pracował jako pilot w WSK MIELEC.
Jako pilot Zakładu Usług Agrolotniczych, wielokrotnie kierował usługami agrolotniczymi w Sudanie, Egipcie, Etiopii, Libii, latając na samolotach Kruk, Dromader, An-2.
Władysław Adamczyk aktywnie brał udział w życiu społecznym i politycznym, był członkiem Związku Kombatantów Armii Krajowej w Mielcu a w 2001 roku został pierwszym pełnomocnikiem Prawa i Sprawiedliwości na powiat mielecki.
(Tomasz Łępa)

Wicewojewoda podkarpacki Lucyna Podhalicz wręczyła nadane przez prezydenta RP odznaczenia państwowe zasłużonym mieszkańcom województwa podkarpackiego.
Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyże Zasługi oraz Medale za Długoletnią Służbę otrzymali mieszkańcy regionu, którzy wyróżnili się wybitnymi zasługami w działalności na rzecz rozwoju i upowszechniania kultury polskiej i tradycji ludowych, na rzecz społeczności lokalnej, a także wzorowym, wyjątkowo sumiennym wykonywaniem obowiązków wynikających z pracy zawodowej.
Wśród wyróżnionych Złotym Krzyżem Zasługi znalazł się nieżyjący Władysław Adamczyk z Mielca.
Mówi jego syn Andrzej Adamczyk: