Mielec: Lotnicze święto już w sobotę.

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Radio Leliwa

Niezwykłą paradę historycznych i współczesnych statków powietrznych zobaczą uczestnicy pikniku, który odbędzie się w sobotę 17 sierpnia na mieleckim lotnisku z okazji 75-lecia lokalnego przemysłu lotniczego. Jego najsłynniejsze produkty – samoloty Lim, Bies, AN-2, Dromader czy M28 to tylko kilka z ponad trzydziestu statków powietrznych, które zaprezentują się na niebie. Jedną z głównych atrakcji będzie występ słynnego wojskowego zespołu akrobacyjnego 'Biało-czerwone Iskry”. Nad lotniskiem w Mielcu pojawi się również śmigłowiec S-70i BLACK HAWK, produkowany w Polskich Zakładach Lotniczych, które są głównym mecenasem jubileuszu.
Dzięki staraniom Aeroklubu Mieleckiego, koordynującego lotniczą część pikniku, uczestnicy zobaczą występ Retro Sky Team – słowackiej grupy rekonstrukcyjnej, składającej się z ośmiu samolotów stylizowanych na maszyny z okresu II wojny światowej, które zainscenizują walkę w powietrzu z elementami pirotechnicznymi. Miłośnicy awiacji będą mogli podziwiać kunszt m.in. mistrza świata w akrobacji szybowcowej Macieja Pospieszyńskiego czy Wiesława Ceny – wieloletniego pilota doświadczalnego mieleckich zakładów lotniczych. Równie widowiskowo zapowiada się desant w wykonaniu mistrzów świata w skokach spadochronowych z WKS Wawel Kraków oraz członków mieleckiego aeroklubu. Wszystkie powietrzne występy fachowo skomentuje popularny dziennikarz i prezenter Tadeusz Sznuk, znany ze swojego zamiłowania do lotnictwa.
Oprócz pokazów w locie Aeroklub Mielecki przygotuje wystawę statyczną zabytkowych szybowców i samolotów produkowanych w Mielcu, a także ekspozycję innych wyrobów mieleckiego przemysłu, m.in. legendarny samochód Mikrus, pojazdy Melex oraz elektryczny samochód ELV001. Odbędą się również pokazy modeli latających, zaś najmłodsi uczestnicy pikniku będą mogli rywalizować w zawodach balonowych 'Mały Gordon Bennett” i innych konkursach związanych z lotnictwem.
Oprócz Polskich Zakładów Lotniczych w organizację Pikniku Jubileuszowego zaangażowały się Urząd Miasta Mielca, Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego i Aeroklub Mielecki. Patronat nad imprezą objęło Radio Leliwa.
(Tomasz Łępa)