Mielec: Jerzy Dębicki odznaczony Krzyżem z Mieczami Orderu Krzyża Niepodległości.

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Ewa Wójcik - Lis

Jerzy Dębicki urodził się w 1929 roku. Podczas okupacji hitlerowskiej, był harcerzem Szarych Szeregów AK w Mielcu – współzałożycielem konspiracyjnej Drużyny Szarych Szeregów. Uczestniczył w działaniach pomocniczych AK. W latach 1945 – 1951 był członkiem Tajnej Niepodległościowej Drużyny Harcerskiej im. Wiśniowieckiego. Grupa ta prowadziła przez cały okres swojego istnienia działalność antykomunistyczną i niepodległościową, wydając konspiracyjne pismo oraz prowadząc działania o charakterze zbrojnym, walcząc o niepodległy i suwerenny byt Polski.
W 1951 r. wraz z towarzyszami broni został aresztowany i skazany na 12 lat więzienia za przynależność i działalność w tajnych organizacjach niepodległościowych oraz posiadanie broni.
Jerzy Dębicki ukończył studia wyższe na Politechnice Krakowskiej i otrzymał tytuł inżyniera. Pracował w WSK Mielec w służbach konstrukcyjno-badawczych, m.in. na stanowiskach: kierownika sekcji konstruktorskiej nadwozia samochodu 'Mikrus', konstruktora prowadzącego samochodów chłodni, kierownika sekcji konstruktorskiej i konstruktora prowadzącego telewizyjnych wozów transmisyjnych oraz kierownika sekcji badań i konstrukcji rozwojowych silników wysokoprężnych.
Do końca lat 70-tych był inwigilowany przez SB, jako były działacz niepodległościowej konspiracji zbrojnej.
Jerzy Dębicki mimo ukończenia 85 lat nadal aktywnie realizuje się społecznie poprzez wspieranie licznych inicjatyw kulturalnych, społecznych i patriotycznych Mielca. Jest prezesem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Mielcu, przewodniczy mieleckiemu Komitetowi Katyńskiemu w Mielcu, jest ponadto członkiem mieleckiego Strzelca.
(Tomasz Łępa)
Jednym z takich przykładów uczenia patriotyzmu jest mielecka jednostka strzelecka Strzelec, która także zabiegała o odznaczenie dla Jerzego Dębickiego:

Zdaniem Jerzego Dębickiego, dzisiaj trzeba wspierać organizacje, które uczą młodzież patriotyzmu wobec ojczyzny.

Mielczanin Jerzy Dębicki został odznaczony Krzyżem z Mieczami Orderu Krzyża Niepodległości
Odznaczenie państwowe zostało nadane postanowieniem prezydenta RP na wniosek Kapituły Orderu Krzyża Niepodległości za wybitne zasługi poniesione z niezwykłym poświęceniem w walce o suwerenność i niepodległość Państwa Polskiego: