Mielec: I Ty możesz komuś uratować życie…
Wiedza społeczeństwa o tym, jaką wartość dla setek śmiertelnie chorych ma przeszczep narządów jest nadal niewystarczająca. Sprzeciw na pobranie narządów przez rodzinę zmarłego powoduje, że nie można uratować życia wielu chorym. Akcja – I ty możesz uratować komuś życie – zdaniem jej organizatorów – może pozwoli, zmienić tą sytuację w powiecie mieleckim.
(Tomasz Łępa)
Wiele osób uważa , że religia nie pozwala na oddanie narządów po śmierci. Tymczasem Kościół Katolicki popiera transplantacje. W wielu wypowiedziach, od Biblii poczynając stwierdza, że jest ona wyrazem umiłowania bliźniego. Mówi Edyta Żelazko, nauczyciel biologii w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Mielcu:
Liczba osób oczekujących na przeszczep systematycznie rośnie w Polsce, Europie i na świecie. Spowodowane jest to starzeniem się społeczeństw. Nowe osiągnięcia medycyny pozwalają na zaproponowanie leczenia przeszczepem większej ilości osób:
Zgoda na oddawanie narządów po swojej śmierci to decyzja o przekazaniu szczególnego daru osobie oczekującej na nowe życie. Daru, który niechętnie jest w ostatnim czasie, darowany innym:
W Mielcu podsumowano projekt 'I Ty podaruj życie'. W projekcie zaangażowano było 5 uczniów z mieleckich szkół ponadgimnazjalnych, którzy przez blisko 6 miesięcy edukowali mieszkańców powiatu mieleckiego o problemie transplantologii oraz zachęcali swoich rówieśników do wyrażania oświadczenia woli. Grupa otrzymała także statystyki z Centrum organizacyjno- koordynującego ds. Transplantacji 'POLTRANSPLANT', które pokazały iż w powiecie mieleckim roku w 2013 i 2015 roku odnotowano tylko jednego dawcę narządów, natomiast w 2014 roku zgody na oddanie narządów, nikt nie wyraził: