Mielec: Cytologia dla kobiet jest bezpłatna

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Dominik Siatrak

Cytomammobus zaprasza kobiety w wieku 25-59 lat, zamieszkałe nie tylko na Podkarpaciu, które w ciągu ostatnich 3 lat nie miały tego badania sfinansowanego z NFZ. Wg lekarzy warto co najmniej raz na kilka lat wykonać cytologię. Rak szyjki macicy rozwija się zupełnie bezboleśnie i bezobjawowo przez 5-10 lat, a kiedy pojawiają się pierwsze objawy szanse na wyleczenie są mniejsze.
(Tomasz Łępa)
Takie badania może zrobić na co dzień każda kobieta między 29 a 59 rokiem życia. NFZ płaci za nie raz na trzy lata. Ale choć na Podkarpaciu wykonuje je kilkadziesiąt placówek publicznej i niepublicznej służby zdrowia, to decyduje się na nie tylko co 5. Kobieta. Dlatego tez organizatorzy akcji zapraszają do współpracy mężczyzn, którzy zachęcą panie do bezpłatnych badań.

Do 30 stycznia pod Urzędem Marszałkowskim w Rzeszowie każda kobieta w wieku 25-59 lat, która nie robiła cytologii przez ostatnie 3 lata, może przebadać się w cytomammobusie – mobilnej przychodni mieleckiej fundacji SOS Życie. To kolejna odsłona akcji 'Daj sobie szansę – zrób badania mammograficzne'.
Mówi prezes mieleckiej fundacji Łucja Bielec: