Mielec: Co dalej z przetargiem

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Dominik Siatrak

Konsorcjum Sikorsky Aircraft Corporation oraz PZL Mielec wypowiedziało się w sprawie ogłoszonego przez Ministerstwo Obrony Narodowej przetargu na śmigłowce. Jak czytamy w wydanym komunikacie – Konsorcjum Sikorsky Aircraft Corporation oraz PZL Mielec nie jest w stanie złożyć oferty w przetargu na śmigłowiec wielozadaniowy dla polskich Sił Zbrojnych, o ile wymogi przetargu nie zostaną zmienione. Warunki techniczne, prawne i ekonomiczne przedstawione przez Ministerstwo Obrony Narodowej uniemożliwiają uczestnictwo w procedurze przetargowej. Decyzja konsorcjum nie jest taktyką negocjacyjną, jak to zostało przedstawione oraz nie oznacza nacisku na Ministerstwo Obrony Narodowej. Służy jedynie celom informacyjnym. Tym bardziej, nie oznacza wywierania presji do podjęcia decyzji sprzecznej z interesem Polski. Przeciwnie, jesteśmy głęboko przekonani, że produkowany w Polsce BLACK HAWK to najlepsze rozwiązanie dla polskich Sił Zbrojnych, w pełni zaspokajające jej potrzeby i zwiększające bezpieczeństwo kraju – czytamy w oświadczeniu.
Legendarny BLACK HAWK służy w armiach 28 państw świata i ma za sobą ponad 9 milionów godzin lotów, w tym ponad 1,5 miliona w warunkach bojowych. Wersja S-70i, produkowana w PZL Mielec, jest najnowszą generacją technologiczną BLACK HAWK produkowaną przez Sikorsky.
Konsorcjum nie odchodzi od przetargu ani nie próbuje zmienić polskich wymagań operacyjnych. Chce przedstawić polskim Siłom Zbrojnym opcję rozważenia jednego z najlepszych, a na pewno najbardziej sprawdzonego śmigłowca na świecie. Jednakże, w obecnych warunkach złożenie ekonomicznie uzasadnionej oferty mogącej w 100% spełnić wszystkie wymagania, uwzględniając aspekty techniczne, prawne i finansowe jest niemożliwe.
Wydane oświadczenie jest odpowiedzią na list jaki skierował Mick Maurer, prezes koncernu Sikorsky Aircraft Corporation do Prezydenta Polski i Ministra Obrony Narodowej, w którym poruszana jest sprawa warunków przetargu na śmigłowce.
(Tomasz Łępa)