Mielec: XIII Mielecki Festiwal Nauki i Techniki: Uczczenie Mikołaja Kopernika

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Tomasz Łępa

Piątek był  drugim dniem XIII Mieleckiego Festiwalu Nauki i Techniki. Jego organizatorzy postanowili  uczcić pamięć wielkiego uczonego – Mikołaja Kopernika, w 550. rocznicę jego urodzin. Wydarzenie miało miejsce w ramach szeroko zakrojonej sesji popularnonaukowej.

Jak zaznacza jeden z prelegentów, prof. dr hab. Robert Kamiński z Instytutu Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk w Krakowie, Kopernik swoimi badaniami i odkryciami rewolucjonizował poglądy na świat, zmieniając dotychczasowe przekonania a tym samym otwierając nowe horyzonty dla nauki.

O wrażeniach dotyczących prezentowanych wykładów mówią uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego imienia Mikołaja Kopernika w Mielcu, Wiktoria i Piotr.

Podczas drugiego dnia festiwalu uczniowie mieli również okazję zobaczyć mobilną wystawę Podkarpackiego Centrum Nauki „Łukasiewicz”. Kolekcja składała się z eksponatów, które przedstawiały „Świat wokół nas” – czyli naturalne zjawiska, prawa przyrody czy aspekty fizyczne i chemiczne.

Wystawa została zaprojektowana w sposób interaktywny, zachęcający uczniów do eksperymentowania i zabawy z eksponatami.

Mówi Krzysztof Dziduch, animator pokazów i wystaw mobilnych.

W sobotę zaś wszystkie wystawy, prezentacje i warsztaty popularno-naukowe otwarte są dla mieszkańców Mielca  i regionu do godziny 12:00.

Wiktoria Piątek