Miejska Biblioteka Publiczna w Stalowej Woli zaprasza

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Marta Górecka

18 lutego /sobota/ 2012 r. godz. 10:00,   Filia Nr 4, ul. Okulckiego 24

„Poezja Wisławy Szymborskiej”

Warsztaty poetyckie „Wers” dla uczniów klas VI  szkół podstawowych, młodzieży szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych
Warsztaty poetyckie działają od 2000 roku w Filii Nr 4 MBP w Stalowej Woli. Pomysł ich powstania to wspólna inicjatywa MBP i Gimnazjum Nr 3 w Stalowej Woli. Podjęcie takiej inicjatywy spowodowane było ogromnym zainteresowaniem dzieci i młodzieży twórczością literacką. Warsztaty prowadzą polonistka Stanisława Bieńko-Stachyra oraz kierownik filii      nr 4 Joanna Rybak. Są przeznaczone dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Od początku działalności warsztatów na spotkania przychodzi wielu młodych adeptów. Spotkania odbywają się raz w miesiącu, ich uczestnicy czytają swoje teksty, zdobywają wiedze z zakresu poetyki, niezbędną dla początkującego poety. Uczestnicy warsztatów odnoszą znaczące sukcesy, są laureatami konkursów literackich na szczeblu miejskim, powiatowym i ogólnopolskim.

——————————————————————

20 lutego 2012 r. godz. 16:00,   Filia Nr 4, ul. Okulickiego 24

„Miłość niejedno ma imię – najpiękniejsze romanse w literaturze”
Spotkanie dla emerytów z Klubu Seniora „Jarzębinka”

——————————————————-

24 lutego 2012 r. godz. 17:30,    Filia Nr 2, ul. Siedlanowskiego 3

„Dzienniki rowerowe”

Prezentacja twórczości  literackiej Piotra Duraka, poety i prozaika, członka Grupy Literackiej „Słowo” z Mielca
Piotr Durak – absolwent I Liceum Ogólnokształcącego im.Stanisława Konarskiego                w Mielcu. Od 2009 roku absolwent polonistyki Uniwersytetu Rzeszowskiego. W okresie studiów pracował m.in. jako murarz, pomocnik operatora pługu śnieżnego, mechanik rowerowy, rozwoziciel pizzy, korepetytor, dziennikarz, korektor. Pisywał recenzje do regionalnych i ogólnopolskich czasopism literackich. Był też spadochroniarzem w Sekcji Spadochronowej Aeroklubu Rzeszowskiego. W roku 2007 był współpracownikiem                   i korektorem w mieleckim Tygodniku Regionalnym „Korso”.
W latach 2005-2009 członek Sekcji Twórczości Literackiej UR, współzałożyciel studenckiej grupy poetyckiej „Polifonia”. W latach 2008-2009 aktor w Studiu Teatralnej Ofensywy Studenckiej przy UR. W latach 2005-2010 był członkiem Robotniczego Stowarzyszenia Twórców Kultury w Rzeszowie. Od 2006 roku pełni funkcję wiceprezesa mieleckiej Grupy Literackiej „Słowo”. W roku szkolnym 2009-2010 nauczyciel polonista w Gimnazjum        im. Jana Pawła II Sióstr Prezentek w Rzeszowie. Stypendysta Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Obecnie doktorant literaturoznawstwa w Uniwersytecie Rzeszowskim.
Debiutował w rzeszowskim BWA w kwietniu 2005 roku. Opublikował dwa zbiory wierszy: Odnaleźć siebie (SCK, Mielec 2006), Wiatrołomny (Biblioteka „Frazy”, Rzeszów 2008) oraz dwie powieści: Ostatni rok (Rzeszów 2007, SCK Mielec 2009), Dzienniki rowerowe („Nowa Dobra Literatura”, Kraków 2011). Jest autorem blogu literackiego „Raport zza mgły”. W roku 2007 otrzymał honorową nagrodę im. Andrzeja i Brutusa Strumskich za Najlepszy Debiut Literacki Roku 2006, przyznawaną przez rzeszowski oddział Związku Literatów Polskich. Twórczość Piotra Duraka była omawiana w podkarpackich mediach, stała się też obiektem badań języko- i literaturoznawczych.
Pasjonat podróży rowerowych, spływów pontonowych i wspinaczki górskiej. Zdobywca większości szczytów Korony Gór Polskich. Z aparatem fotograficznym odwiedził ponad sto miejsc opuszczonych przez człowieka. W kwietniu 2009 roku wraz z ekipą Polskiego Towarzystwa Nukleonicznego spędził tydzień na Ukrainie w opuszczonej strefie po katastrofie reaktora w Czarnobylu. Efektem wyjazdu była seria reportaży w lokalnych mediach i wystawa fotografii w Uniwersytecie Rzeszowskim. Na przełomie lipca i sierpnia 2009 roku przepłynął samotnie pontonem trasę z Rzeszowa do Gdańska. W lipcu 2010 roku dokonał samotnego spływu pontonowego Dunajcem, od Nowego Targu do ujścia                     w Opatowcu i dalej, Wisłą, do Sandomierza. Akcja miała na celu oszacowanie strat powodziowych i stworzenie reportażu z zalanych terenów. Latem 2011, wraz z Piotrem Smotrysiem, pokonał pontonem najdłuższą wodną trasę w Polsce z Polańczyka do Dziwnowa (1318 km) z prądem i pod prąd siedmiu rzek: Sanu, Wisły, Brdy, Noteci, Warty, Odry, Dziwnej. Z reguły podróżuje samotnie, bez rozgłosu i pomocy z zewnątrz. 
/ na podstawie Wikipedii/

———————————

13.02  – 31.03. 2012,    Filii Nr 2 ul. Siedlanowskiego 3
Wystawa malarstwa Marka Skibińskiego