Malarstwo i grafika Leona Wyczółkowskiego na wystawie w Stalowej Woli

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił:

Malarstwo i grafikę Leona Wyczółkowskiego, jednego z najważniejszych twórców okresu Młodej Polski, będzie można od soboty oglądać w Stalowej Woli. Ekspozycję zorganizowano z okazji 160. rocznicy urodzin artysty.
Na retrospektywnej wystawie w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli znajdzie się ponad 60 prac Wyczółkowskiego. Jej motywem przewodnim będą 'fascynacje sztuką Japonii'.
Na wystawie będzie można zobaczyć np. widoki Morskiego Oka i Czarnego Stawu pod Rysami. Zafascynowanie sztuką Japonii przejawia się też w przedstawieniach drzew, np. sosny nad Bałtykiem i w Gościeradzu, limby nad Morskim Okiem, dębów w Rogalinie, cisu w Wierzchlesie, czy kwiatów: anemonów, kaczeńców, chryzantem.
Na wystawie zaprezentowane zostaną także portrety Wyczółkowskiego z różnych etapów jego twórczości. Będą to portrety zarówno osób anonimowych, jak i najważniejszych postaci życia kulturalnego Młodej Polski i dwudziestolecia międzywojennego
Uzupełnieniem wystawy będzie, prezentowana po raz pierwszy w Stalowej Woli, kolekcja sztuki japońskiej i chińskiej, zgromadzona przez Wyczółkowskiego. Znajdą się na niej drzeworyty ukiyo-e, tkaniny i przedmioty rzemiosła artystycznego.
Wystawa potrwa do 2 grudnia.