Łukowiec, Gmina Koprzywnica. Strach przed gruźlicą.

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Ewa Wójcik - Lis

 

W minionym roku, w powiecie sandomierskim, Sanepid odnotował 4 przypadki zachorowań na gruźlicę. W roku 2013 – 15 przypadków.  Gruźlica jest chorobą zakaźną wywoływaną przez bakterię – prątek gruźlicy. Zakażenie nie jest równoznaczne z zachorowaniem. Choroba rozwija się u około 10 procent zakażonych. Jednak należy wiedzieć, że od chwili przeniknięcia bakterii do organizmu, ryzyko zachorowania utrzymuje się przez całe życie.

Gruźlica dotyczy najczęściej płuc, lecz  może także atakować ośrodkowy układ nerwowy, układ limfatyczny, naczynia krwionośne, układ kostno-stawowy, moczowo-płciowy oraz skórę.

 

-Obawa mieszkańców Łukowca o zdrowie jest nieuzasadniona – powiedział nam Powiatowy Inspektor Sanepidu  w Sandomierzu.  Leszek Zbrojkiewicz dodał.

 

Mieszkańcy miejscowości Łukowiec, w Gminie Koprzywnica boją się zarażenia gruźlicą. Jeden z mieszkańców wsi, na początku lutego wyszedł z więzienia ze zdiagnozowaną chorobą.  Po kilku dniach od powrotu do domu,  służby Sanepidu zabrały go na leczenie. W mieszkaniu w Łukowcu przebywa  jednak  wujek mężczyzny, który miał styczność z zakażonym. Lokalnej społeczności  ta sytuacja nie daje spokoju tym bardziej, że ów mężczyzna  kiedyś na gruźlicę chorował. Dyrektor sandomierskiego Sanepidu tłumaczy, że mieszkańcy nie mają się czego obawiać. Człowiek jest pod kontrolą lekarza rodzinnego. 

                Sprawą interesuje się jeden z obywateli Łukowca.Szukając odpowiedzi na pytanie czy mieszkańcy miejscowości mogą spać spokojnie, bez obawy o swoje zdrowie, zadzwonił do Sanepidu w Sandomierzu.  Twierdzi, że został zlekceważony. Tymczasem sytuacja we wsi jest napięta.