Lipa: Walczą o powrót gminy.

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Ewa Wójcik - Lis

Jeśli dojdzie do podziału gminy Zaklików burmistrz Wójcik nie zamyka się na współpracę z nową gminą, choć jest zdania, że referendum nie wypali pod względem frekwencji i będą to niepotrzebnie wydane pieniądze. Natomiast nie zamknie to drogi do utworzenia gminy Lipa. Były już takie przypadki, że mimo
braku odpowiedniej frekwencji w referendum Ministerstwo wydawało pozytywną decyzję. Tak było w przypadku podobnej co do wielkości gminy Szczawa, która również ma wody lecznicze.
(Marta Górecka)
Według inicjatorów utworzenie gminy w Lipie pozwoli im lepiej funkcjonować pod względem finansowym, bo według wyliczeń budżet wyniesie około 10 mln złotych, z czego ponad milion rocznie pójdzie na inwestycje. O takich pieniądzach mogli do tej pory tylko pomarzyć.
Burmistrz Zaklikowa Zdzisław Wójcik z pomysłu na podział gminy nie jest zadowolony, bo gmina utraci około 1/3 dochodów. Odniósł się też do kwestii podnoszonych przez mieszkańców Lipy
inwestycji drogowych. Twierdzi, że z uwagi na problemy z własnością gruntów przedsięwzięcie odsuwało się w czasie:

Zwolennicy utworzenia gminy Lipa chcą podziału również dlatego, że w gminie Zaklików jest im źle pod względem inwestycyjnym. Pieniędzy z podatków idzie dużo a inwestycji jest niewiele:

Jednym z powodów dla jakiego Lipa chce odłączenia jest, jak twierdzą inicjatorzy, przypisanie sobie przez władze gminy Zaklików zasług związanych z powrotem do tematu wód leczniczych w Lipie i utworzenia uzdrowiska, a zupełne odcięcie od tematu Stowarzyszenia Lipa Zdrój, które starało się o to przedsięwzięcie. Mówi Dariusz Chmielewski:

Złożony wniosek o referendum w sprawie podziału gminy Zaklików to kolejne działania grupy mieszkańców Lipy chcących odłączenia od gminy Zaklików. Inicjatorzy podziału, którzy chcą utworzenia gminy Lipa z Gielnią i Goliszowcem są przekonani, że uda się im ta sztuka, bo są w Polsce mniejsze od niej. Poza tym byłby to powrót do stanu sprzed lat, bo Lipa była już kiedyś gminą.
Mówi jeden z inicjatorów Mirosław Mach, przewodniczący Rady Miejskiej Zaklików: