„Lata osiemdziesiąte” Fotografie Wiktora Bednarczuka wykonane w latach 80-tych ubiegłego wieku.

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Ewa Wójcik - Lis

„Lata osiemdziesiąte” Fotografie Wiktora Bednarczuka wykonane w latach 80-tych ubiegłego wieku. Na Wernisaż wystawy, który odbędzie się w Zamku 12 stycznia 2012 r. o godz. 18.00 zaprasza Muzeu Okręgowe w Sandomierzu.

Ekspozycja pt. „Lata osiemdziesiąte”– fotografie Wiktora Bednarczuka wykonane w latach 80-tych ubiegłego wieku, jest już drugą wystawą tego autora pokazywaną  w Muzeum Okręgowym w Sandomierzu /poprzednia to „Sacrum i Profanum”/ . Fotografia – jak twierdzi twórca- to przede wszystkim świadectwo czasu. I właśnie świadectwem tych trudnych lat 80-tych XX wieku są prezentowane zdjęcia.  Autor jest znakomitym obserwatorem i równocześnie kontestatorem tamtych lat. O jego pracach Witold Englender  znany fotografik ,twórca Galerii „Ciasna” w Jastrzębiu Zdroju napisał: „ Jego zdjęcia nieraz zaskakiwały swoją trafnością i przenikliwością, a także nieraz dawały powód do śmiechu i refleksji jednocześnie. I to właśnie żart, satyra i niedopowiedzenie są charakterystyczne dla tych prac. To fotografia  czarno-biała, szlachetna w formie, a równocześnie przypominająca o szarości tamtych czasów”.

Wiktor Bednarczuk urodził się w 1949r. w Chełmie. Studia ukończył na Wydziale Elektroniki Politechniki Warszawskiej. Swoje życie zawodowe związał z pracą w kopalni w Jastrzębiu Zdroju.

Od 2001r. mieszka i pracuje w Świniarach Starych w gminie Łoniów w powiecie sandomierskim. Fotografią zainteresował się na początku lat 80-tych XXwieku i od tego czasu jest członkiem Jastrzębskiego Klubu Fotograficznego „Niezależni”. W latach 90-tych XXw. praktycznie na 10 lat  wyłączył się z czynnego życia fotograficznego, do którego powrócił po przeprowadzce do Świniar. W 2008r. został członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików Okręgu Świętokrzyskiego. Należy również do Fotoklubu „Galerii MCK” w Ostrowcu Świętokrzyskim. W  2009r.  stworzył w Świniarach Starych  Galerię Sztuki Wzgardzonej  i Zapomnianej. Nazwa galerii otwarcie odwołuje się do losu zwyczajnych, prostych ludzi, niejednokrotnie zapomnianych mieszkańców prowincji. Obecnie mieści się w remizie OSP Zawidza gmina Łoniów, gdzie działa w ramach Grupy Aktywnej Społeczności   przy Stowarzyszeniu Rodzin Katolickich w Łoniowie. Wiktor Bednarczuk brał udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych i konkursach, w których wiele jego prac zostało nagrodzonych. Jest m.in. wielokrotnym laureatem Satyrykonu w Legnicy. Jego fotografie były prezentowane także na kilku wystawach indywidualnych: w Jeleniej Górze, Wodzisławiu Śląskim, Karwinie / Czechy/, Jastrzębiu Zdroju ,Tarnobrzegu i Sandomierzu. Obecnie Wiktor Bednarczuk zajmuje się fotografią dokumentacyjną. Fotografuje tam, gdzie mieszka, pracuje i żyje, a więc Ziemię Sandomierską, głównie gminę Łoniów, okolice Osieka,  Staszowa i Tarnobrzega.