Krzeszów: Jest kasa na osuwisko

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Ewa Wójcik - Lis

Pierwszy etap zabezpieczania skarpy w Krzeszowie to największa w tym roku inwestycja w gminie i duże obciążenie dla budżetu, bo gmina będzie musiała wyłożyć z własnej kasy około 600 tysięcy złotych.
(Marta Górecka)
W pierwszym etapie będą wykonane prace, które zabezpieczą skarpę przed dalszym osuwaniem. W następnych latach dwa kolejne etapy:

W ramach promesy Krzeszów otrzymał prawie 2,5 miliona złotych. To 1/3 wszystkich kosztów związanych z pełnym zabezpieczeniem skarpy które oszacowano na 9 milionów złotych. Dlatego inwestycja będzie robiona etapami:

Krzeszów w powiecie niżańskim będzie mógł rozpocząć prace nad zabezpieczaniem osuwiska. Gmina dostała pieniądze w ramach promesy na usuwanie skutków klęsk żywiołowych.
A chodzi o lessową skarpę w Krzeszowie. Ta zaczęła się osuwać kilka lat temu po intensywnych opadach. Osuwisko pojawiło się przy ulicy Kościelnej i objęło obszar około 1 hektara.
Uszkodzona została droga, wodociąg i dom, który trzeba było rozebrać. I wprawdzie w ubiegłym roku z powodu suszy osuwisko nie postępowało ale zagrożenie nadal istnieje mówi wójt Krzeszowa Stanisław Nowakowski: