Koprzywnica: Dzień Jagielloński.

Data publikacji: Kategoria: , , Zamieścił: Ewa Wójcik - Lis

W sobotę 22 lutego br. Fundacja 'Via Jagiellonica” zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu 'Dni i Noce Jagiellońskie” na królewskim trakcie Kraków – Lublin – Wilno. Tym razem tematyczne zwiedzanie z przewodnikiem będzie miało miejsce w Koprzywnicy w województwie świętokrzyskim.
Miasto to kojarzone jest przede wszystkim z romańskim zespołem pocysterskim, położonym bezpośrednio przy drodze krajowej łączącej Sandomierz z Krakowem. Wielu turystów nie zagląda natomiast na koprzywnicki Rynek ani nie zastanawia się jak funkcjonowało niegdyś miasto powstałe za sprawą opactwa.
– Podczas spotkania spróbujemy przenieść się oczami wyobraźni do okresu jagiellońskiego. Odtworzymy m.in. dawny układ komunikacyjny Koprzywnicy, z czasów gdy mieszczanie zobowiązani byli do udzielania podwód pomiędzy Sandomierzem a Osiekiem. Przypomnimy tradycje dawnych jarmarków oraz najstarszego kościoła parafialnego. Oczywiście na naszym szlaku nie zabraknie też zespołu pocysterskiego – mówi Bartosz Tratkowski, prezes Fundacji 'Via Jagiellonica”, a zarazem przewodnik turystyczny po 'Szlaku Jagiellońskim” w R.P.
Zwiedzanie w dniu 22 lutego br. rozpocznie się o godz. 11 przed Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Kultury i Sportu. Impreza, która pierwszy raz gości w Koprzywnicy zaplanowana jest na około 2 godziny.
– Wcześniej rozpoczniemy pierwsze w historii szkolenie przewodnickie obejmujące wyłącznie Miasto i Gminę Koprzywnicę. Nowa inicjatywa wiąże się z tzw. deregulacją przewodnicką, która dostęp do zawodu otworzyła osobom posiadającym wykształcenie średnie. Wystarczy być pełnoletnim i spełnić wymagania związane z niekaralnością. W praktyce jednak wymaga to zdobycia odpowiedniej wiedzy i umiejętności. Przedsięwzięcie to wpisuje się ponadto w budowę oferty Parku Osadnictwa Cysterskiego 'Via Jagiellonica” – mówi Janusz Kopaczek, prezes Organizacji Turystycznej 'Szlak Jagielloński”, realizującej szkolenie przewodnickie oraz sprawującej patronat nad 'Dniami i Nocami Jagiellońskimi”.
Udział w imprezach Fundacji 'Via Jagiellonica” jest odpłatny. Mieszkańcy miast i gmin przynależących do Organizacji Turystycznej 'Szlak Jagielloński” mogą liczyć na 10. procentowe zniżki (zarówno w Koprzywnicy, Lublinie, jak i innych miejscowościach traktu krakowsko-wileńskiego), z kolei uczestnicy szkoleń przewodnickich realizować będą przewidziany program bezpłatnie.
Dodatkowe informacje o ofercie Fundacji 'Via Jagiellonica” zamieszczone są na portalu internetowym: www.szlakjagiellonski.pl