Koncert Wiosenny w Mielcu

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Radio Leliwa

 Historia wielkanocnych prezentacji kameralistów mieleckich sięga roku 1998 kiedy po raz pierwszy przedstawili nową artystyczną inicjatywę w Kościele  pod wezwaniem Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Mielcu. Od tego czasu świątynia ta stała się miejscem corocznych wielkanocnych spektakli z  muzyką  klasyczną w roli głównej. Poprzedzały one okres Wielkiego Tygodnia,  dominował w nich nastrój zadumy i skupienia, czemu sprzyjał ambitny
 symfoniczny repertuar obejmujący wielkoformatowe dzieła, jak chociażby  Pasja „Siedem słów Chrystusa na Krzyżu” J. Haydna. W latach 2006 – 2010  charakter koncertu uległ zmianie, stał się on uroczystością upamiętniającą śmierć  błogosławionego Jana Pawła II i odbywał się corocznie w dniu 2 kwietnia.
 Przy jego organizacji Orkiestra współpracowała z parafią pod wezwaniem  MBNP,  a jej prezentacje stały się częścią większej całości obejmującej uroczystą  mszę świętą, występy chórów oraz recytacje. Od roku 2012 przedsięwzięcie  przyjęło nową formułę muzycznej ekspresji czasu szczególnego szczęścia  Świąt  Wielkiej Nocy wzmocnionego budzącą się do życia przyrodą, formułę  wydarzenia  o przesłaniu optymistycznym, ale z zachowaniem odpowiedniej dla tego  okresu  powagi i nastroju. Koncert przeniósł się na reprezentacyjną scenę naszego  miasta oraz zmienił termin – teraz grany jest po Świętach Wielkanocnych.
 Wpłynęło to znacząco na repertuar, który stanowią perełki muzyki  klasycznej  i estradowej. Koncert stanowi zakończenie sezonu artystycznego Mieleckiej  Orkiestry Kameralnej.