Kolbuszowa: Relikwie Świętego Floriana w Kolegiacie Kolbuszowskiej.

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Ewa Wójcik - Lis

W niedzielę (09.11) w powiecie kolbuszowskim odbędą się uroczystości związane z przeniesieniem Relikwii Świętego Floriana z Krakowa do Kolbuszowej.
Od godziny 7 do 13.30 w kościele parafialnym pod wezwaniem Świętego Mikołaja w Niwiskach odbywać się będzie wystawienie i adoracja Relikwii Świętego Floriana. Następnie zaplanowano uroczyste wyprowadzenie ich i przewiezienie do komendy Państwowej Straży Pożarnej w Kolbuszowej, gdzie o godzinie 14.15 zostaną wystawione na widok publiczny. Kolejne punkty uroczystości to zawierzenie opiece Świętego Floriana strażaków i ich rodzin oraz przekazanie nowego samochodu operacyjnego dla Państwowej Straży Pożarnej w Kolbuszowej.
O godzinie 14.45 odbędzie się przemarsz z relikwiami świętego do Kolegiaty Kolbuszowskiej, gdzie odprawiona zostanie uroczysta msza św. pod przewodnictwem kapelana krajowego strażaków księdza doktora Jana Krynickiego. Okolicznościowe kazanie wygłosi ksiądz doktor Ryszard Świder z Archidiecezji Krakowskiej.
Święty Florian żył w latach 250-304 naszej ery. Był żołnierzem armii cesarza rzymskiego – Dioklecjana. Zginął śmiercią męczeńską za to, że ujął się za prześladowanymi legionistami chrześcijańskimi. Nad jego grobem z czasem wybudowano kościół i klasztor ojców Benedyktynów. W 1184 roku biskup Modeny Idzi, na prośbę księcia Kazimierza Sprawiedliwego, sprowadził relikwie Świętego Floriana do Krakowa.
(Paweł Galek)