Kolbuszowa: Nowa karetka

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Ewa Wójcik - Lis

Szpital Powiatowy w Kolbuszowej wzbogacił się o nowoczesną, specjalistyczną karetkę. Pojazd kosztował 469 tysięcy złotych, z czego aż 320 tysięcy złotych stanowiło wsparcie starostwa. Zakupiony ambulans posiada między innymi defibrylator z systemem teletransmisji informacji: – System ten pozwala przekazywać dane medyczne pacjenta do najbliższej pracowni hemodynamiki czy kardiologii interwencyjnej – wyjaśnia lekarz kolbuszowskiego szpitala Monika Gołębiowska – Dzięki temu możliwa jest natychmiastowa diagnostyka chorego w miejscu zdarzenia. Tym samym zyskujemy bezcenne minuty, które mogą uratować życie.
Karetka posiada także aparat do zewnętrznego ucisku klatki piersiowej, który jest bardzo pomocny podczas reanimacji. – To urządzenie daje pacjentowi dużo większą szansę na przeżycie niż masaż wykonywany przez człowieka, bo pracuje bez przerwy, z równą skutecznością – twierdzi Monika Gołębiowska – Jesteśmy z niego dumni o tyle, że w tego typu sprzęt nie jest wyposażona żadna inna karetka na Podkarpaciu.
Inną zaletą tego urządzenia jest to, że się nie męczy. Nawet najbardziej wydolny ratownik medyczny jest w stanie skutecznie reanimować pacjenta dwie do trzech minut, potem powinna nastąpić zmiana. Tymczasem aparat Lucas nie męczy się wcale. Co więcej pozwala na reanimację pacjenta podczas jazdy karetki.
(Paweł Galek)