Grębów: Gmina folklorem malowana

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Dominik Siatrak

Była to już 3 edycja przeglądu.
Także z Wydrzy pochodzi zespół który może poszczycić się najdłuższym bo liczącym prawie 40 lat stażem. Wydrzowianie przez cztery dziesięciolecia przeszli wiele zmian. Początki działalności wspomina Maria Pliszka:

Najmłodszym bo działającym zaledwie od pół roku zespołem na terenie gminy Grębów jest Bajka z Wydrzy, mówi jego członkini Jolanta Grębowiec:

Skład zespołów ludowych w większości stanowią panie. Jednak udzielają się w nich również panowie. Osiemnastoletni Damian Mróz w zespole Marina z Krawców śpiewa i tańczy już 3 lata:

Wójt Grębowa Kazimierz Skóra przyznaje, że kilka lat temu gmina postawiła na kulturę i edukację młodych i dziś można powiedzieć, że była to dobra decyzja:

Gmina folklorem malowana – pod takim hasłem odbył się w Grębowie przegląd zespołów folklorystycznych. W Gminnym Centrum Kultury bawiło się blisko dwieście osób w różnym wieku.
Dyrektor placówki Alicja Kubiak podkreśla, że inicjatywa wydarzenia wyszła od samych zespołów, które, na co dzień nie mają okazji, aby się ze sobą spotkać w tak licznym gronie, bowiem zazwyczaj występują na różnych imprezach okolicznościowych w swoich miejscowościach.
Na terenie gminy Grębów działa 13 zespołów folklorystycznych. Każda miejscowość ma przynajmniej jedną taką grupę. Alicja Kubiak dodaje, że aby stworzyć tak bogatą różnorodność zespołów ludowych potrzeba niewiele: