Grębów: Chcą aby Zabrnie wróciło do dokumentów urzędowych

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Dominik Siatrak

Sprawa ta będzie poruszana także na spotkaniach z mieszkańcami, które zaplanowano na najbliższą niedzielę w Gminnym Centrum Kultury w Grębowie oraz Domu Ludowym w Zabrniu.
Władze gminy Grębów kontynuują porządkowanie dokumentacji związanej z miejscowościami znajdującymi się na jej terenie. Po wejściu w życie wraz z nowym rokiem Decyzji Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji w sprawie nadania statusu wsi miejscowości Poręby Furmańskie, teraz prace skupiają się na Zabrniu.
W opublikowanym w 2012 roku przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji wykazie urzędowych nazw miejscowości nazwa Zabrnie nie występuje. Podobnie w prowadzonym przez GUS Krajowym Rejestrze Urzędowym Podziału Terytorialnego Kraju.
Jak podkreślają władze gminy, to komplikuje między innymi sporządzanie wniosków o środki unijne, ponieważ nie można aplikować o pieniądze na wieś, która oficjalnie w rejestrach nie istnieje.
Obecnie władze gminy postanowiły uporządkować nazewnictwo, zwłaszcza, że wielu lat na początku wsi znajduje się znak informujący, że wjeżdżamy do Zabrnia. Ponadto mieszkańcy taką samą miejscowość mają wpisaną do dowodów osobistych.
Mówi zastępca wójta Grębowa Robert Pędziwiatr: