Gospodarka: Polska w nie wykorzystuje pieniędzy z UE na rozwój kolei uważa europoseł Tomasz Poręba

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Ewa Wójcik - Lis

Jak czytamy w odpowiedzi przesłanej przez komisarz Cretu, Komisja Europejska wielokrotnie wyrażała swoje poważne obawy co do wykorzystania funduszy na sektor kolejowy. Polskie władze w rozmowach z Komisją Europejską wyrażały przekonanie co do wykorzystania funduszy, jednak jak zauważa Corina Cretu, pozostało na to zaledwie dwa miesiące a tymczasem nadal nie rozdysponowano ponad 1/3 środków. (Tomasz Łępa)

Wiceprzewodniczący Komisji Transportu i Turystyki Parlamentu Europejskiego Tomasz Poręba podkreśla, że polski rząd zmarnował najlepszy okres z punktu widzenia możliwości unijnego finansowania. Europoseł PiS przypomina, że środki unijne dla Polski w kolejnych latach będą się kurczyć. Sprawa także dotyczy linii kolejowej L25 Dębica –Mielec-Ocice

W odpowiedzi na interpelację europosła Tomasza Poręby w sprawie wykorzystania przez Polskę środków na projekty kolejowe z funduszy Wieloletnich Ram Finansowych 2007-2013 komisarz ds. rozwoju regionalnego Corina Cretu potwierdziła, że Polska do tej pory wykorzystała zaledwie 61% z blisko 5 mld euro przeznaczonego na ten cel. Środki można wykorzystać tylko do końca 2015 roku. Mówi Tomasz Poręba.