Gorzyce: Obwody szkolne po nowemu

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Dominik Siatrak

Nowy projekt uchwały w sprawie zmian obwodów szkolnych w Gorzycach ma być gotowy na najbliższą sesję.
Był jeszcze drugi powód:

Dlaczego zatem projekt uchwały został wycofany spod obrad? To wyjaśnia przewodniczący rady gminy Gorzyce Mirosław Kopyto:

Nie udało się na ostatniej sesji władzom Gorzyc przeforsować swojego projektu uchwały w sprawie zmiany granicy obwodów szkolnych, który zakładał przypisanie osiedla Przybyłów do Szkoły Podstawowej nr 2. Projekt po dyskusji został ostatecznie wycofany z porządku obrad.
Oznacza to, że wciąż obowiązuje uchwała sprzed 15 lat. Zakłada ona, że rodzice chcący zapisać swoje dziecko do pierwszej klasy powinni wysyłać je do podstawówki nr 1, oddalonej o kilka kilometrów od miejsca zamieszkania, pomimo że znacznie bliżej znajduje się szkoła nr 2.
Przez te wszystkie lata przepis nie był tak do końca przestrzegany, bowiem dzieci były posyłane do 'dwójki” i nikt nie widział w tym problemu. Wójt Marian Grzegorzek przekonuje, że w sytuacji, gdy dana placówka ma małą liczbę uczniów, to dopisanie do niej kilku czy kilkunastu dzieci spoza obwodu szkolnego nie zrobi jej żadnej różnicy.
Jednak według ostatnich danych szkoły dwójki chętnych do nauki w pierwszej klasie jest już 90cioro dzieci, w tym 19 spoza obwodu. To oznaczałoby konieczność utworzenia dodatkowego oddziału i kłopoty finansowe gminy dodaje wójt: