Europoseł Tomasz Poręba wiceprzewodniczącym Komisji Transportu Parlamentu Europejskiego.

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Dominik Siatrak

W ostatnich miesiącach z jego inicjatywy Parlament Europejski postanowił ponownie zająć się kwestią budowy szlaku Via Carpathia. W ubiegłym roku do Komisji Petycji Parlamentu Europejskiego wpłynęła petycja od jednego z mieszkańców Stalowej Woli w sprawie budowy szlaku Via Carpathia w Polsce zwanego S19. Petycja trafiła do opinii Komisji Europejskiej, która orzekła, że możliwe jest wybudowanie tej drogi ze środków UE a z inicjatywą w tej sprawie powinien wystąpić polski rząd.
Podczas konferencji prasowej europoseł Tomasz Poręba przedstawił odpowiedź Minister Bieńkowskiej w tej sprawie, która w jego opinii jest bardzo wymijająca.
– W odpowiedzi Premier Bieńkowskiej dowiadujemy się, że prawie cztery lata po ogłoszeniu deklaracji o przebiegu szlaku Via Carpathia powstają jedynie pojedyncze odcinki dróg i autostrad. Na budowę niektórych odcinków przetargi planowane są dopiero na 2015 rok, a perspektywa ukończenia wielu z nich to dopiero rok 2050. Istnieje ryzyko, że przyznane Polsce w perspektywie budżetowej na lata 2014-2020 środki na infrastrukturę w znikomym stopniu będą wykorzystane na budowę dróg i autostrad na Podkarpaciu i we wschodnich województwach. Tymczasem to właśnie tutaj mamy deficyt dobrych połączeń komunikacyjnych, a bez nich Polska wschodnia nie będzie się rozwijać – podkreśla Tomasz Poręba.
(Tomasz Łępa)
Europoseł Prawa i Sprawiedliwości Tomasz Poręba w obecnej kadencji Parlamentu Europejskiego będzie sprawował funkcję wiceprzewodniczącego Komisji Transportu (TRAN). W zakresie kompetencji Komisji Transportu są między innymi zasady wydawania środków na rozwój wspólnej polityki transportu kolejowego, drogowego, śródlądowego, morskiego i powietrznego.
Sprawowanie funkcji wiceprzewodniczącego Komisji Transportu to przede wszystkim okazja, aby na jej forum zabiegać o sprawy infrastrukturalne ważne dla Polski w szczególności dla Podkarpacia, m.in. o realizację kluczowego dla całej Polski wschodniej projektu szlaku komunikacyjnego Via Carpathia – deklaruje europoseł Tomasz Poręba: