Elektrociepłownia Salowa Wola podpisała umowę z firmą, która wybuduje blok gazowo-parowy.

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Ewa Wójcik - Lis

Największy w Polsce stalowowolski blok gazowo-parowy będzie oddany do użytku w połowie 2015 roku. Według szacunków będzie on wytwarzał rocznie około 3500 GWh(gigawato godzin) energii elektrycznej. Będzie też produkował ciepło w postaci wody na potrzeby komunalne i pary technologicznej dla zakładów przemysłowych.
(Marta Górecka)
Podczas uroczystości podpisania umowy z wykonawcą, która odbyła się w Warszawie. minister skarbu Mikołaj Budzanowski stwierdził, ze blok gazowo-parowy, który powstanie w Elektrociepłowni Stalowa Wola wpisuje się w 'strategię pełną energii' i jest jedną z tych inwestycji, które przyczynią się do zmiany oblicza polskiej polityki energetycznej.
Dariusz Wójcik przyznał, że choć firma Abener jeszcze nie weszła na plac budowy, to już pierwsze prace przygotowawcze są w toku.
Wójcik przypomniał, że w Stalowej Woli powstaje największy blok gazowo parowy w Polsce.
Po wielu perturbacjach związanych z wyborem w przetargu wykonawcy bloku gazowo-parowego w Stalowej Woli, Elektrociepłownia Salowa Wola w końcu podpisała umowę z firmą która wybuduje blok. Inwestycję wartą 1,9mld zł wykona hiszpańska firma Abener. Dariusz Wójcik, specjalista ds. informacji w Tauron Wytwarzanie nawiązując do odwołań uczestników przetargu, stwierdził, że przy tak ogromnych kwotach nie dziwi walka firm o tak duży kontrakt.